Článek
„Pokud charakterizujeme naše vztahy s historickým Západem, pak dnes byla proti Rusku rozpoutána skutečná hybridní válka s využitím všech nátlakových prostředků, to jest i ekonomického vydírání,“ reagoval na unijní sankce podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.
„Pokud náš obchod s Evropskou unií v nejlepším období v roce 2013 činil 417 miliard dolarů, pak loni to bylo 60 miliard dolarů a letos to bude asi 40 miliard dolarů. A je docela možné, že se dostane na nulu,“ řekl Gruško při setkání se studenty Altajské státní univerzity.
Na sankce ve svém typickém expresivním stylu reagoval i ruský exprezident Dmitrij Medvěděv, nynější místopředseda národní bezpečnostní rady. „Nemá smysl psát, že je schopen změnit postoj Ruska přesně tak, jako to dokázalo předchozích sedmnáct. Naše ekonomika samozřejmě přežije,“ komentoval posměšně osmnáctý balík unijních sankcí.
Medvěděv hrozí zesílením úderů na Ukrajinu
„Údery na objekty takzvané Ukrajiny včetně Kyjeva budou prováděny se zvyšující se silou,“ pohrozil zároveň.
„Musíme jen co nejdéle udržovat vzpomínku na jejich odpornou rusofobii a naučit se je nenávidět tak, jak to uměli naši předkové,“ napsal mimo jiné v obsáhlém příspěvku, v němž se vulgárně navážel do několika evropských národů i šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové.
Brusel v pátek přes počáteční odpor Slovenska schválil svůj 18. balíček sankcí proti Rusku kvůli vojenské agresi Moskvy vůči Ukrajině. Sankce jsou zaměřeny na ruské banky a zahrnují snížení cenového stropu na vývoz ropy. Podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové jde o jeden z nejtvrdších sankčních balíků, který zasáhne válečný rozpočet Moskvy.
Kreml označil tyto sankce za „nezákonné“ s tím, že jejich dopad bude ještě analyzovat. Mluvčí Dmitrij Peskov však zároveň dodal, že Rusko si již na podobné postihy ze strany Západu zvyklo.