Článek
Výsledky kalkulačky nemají sloužit jako rada pro hlasování ve volbách, ani jako předpověď, jak bude člověk nakonec hlasovat. Smyslem je podpořit informovanou volební účast občanů tím, že kalkulačka poskytne možnost seznámit se s politickými postoji stran a porovnat je jasným a přístupným způsobem.
Jaké otázky jsme vybrali?
Kalkulačka je založena na otázkách relevantních pro současnou volební kampaň. Nejprve jsme proto na základě odborné analýzy vytvořili zásobník 60 otázek, které byly kombinací zásadních otázek a aktuálních témat kampaně.
Dotazník jsme následně poslali politickým stranám. Na základě statistických ukazatelů odpovědí stran jsme vybrali 15 otázek, které vstupují do finální volební kalkulačky. Zahrnuty naopak nejsou otázky, na kterých je všeobecná shoda a strany mezi sebou nedokážou odlišit. Zahrnuty nebyly také otázky, které strany nepovažují za relevantní.
Výsledkem je kombinace otázek zásadních pro směřování České republiky a specifických otázek, které jsou důležitou součástí volebních kampaní. To nám umožní soustředit se na jádro stranického soupeření a přitom jasněji odlišit mezi politickými subjekty z podobného názorového bloku. Zásadní pro nás bylo nejen zahrnout důležité otázky, ale vybrat i takové, které umějí mezi stranami dobře odlišovat.
Jak volební kalkulačka funguje?
Oproti jiným volebním kalkulačkám, které pracují jen s prostým Ano a Ne, považují autoři za důležité nabídnout stranám i občanům širší spektrum odpovědí. Volební kalkulačka proto pracuje se škálou čtyř možných odpovědí – Rozhodně souhlasím, Spíše souhlasím, Spíše nesouhlasím, Rozhodně nesouhlasím.
Lidé odpovídající „Spíše souhlasím“ tak v podstatě mohou říct „Souhlasím, ale…“ a podobně lidé, kteří odpovídají „Spíše nesouhlasím“ “ mohou vyjádřit názor „Nesouhlasím, ale…“. Díky podrobnějším možnostem jsou odpovědi přístupnější a je možné přesněji odhadnou blízkost mezi občanem a stranou. Současně uživatelé nemusí přeskakovat otázky, na které nemají silný názor.
Soulad s politickou stranou je vypočten na základě míry souhlasu a nesouhlasu uživatele se stranou. Pokud účastník odpoví ve shodě se stranou, například oba souhlasí, započítávají se mu body shody. Pokud odpoví obráceně, než je názor strany, započítávají se body neshody. Celkový soulad se stranou je součtem všech bodů za otázky.
Převod na procenta probíhá tak, že výsledné skóre je vyděleno maximálním možným počtem bodů. Výsledek tak vychází v desetinném čísle, a abychom získali procenta, vynásobíme jej 100. Jelikož za odpovědi, kde se účastník a strana neshodnou, jsou negativní body, může se výsledek pohybovat na škále od naprosté neshody -100 procent do naprosté shody +100 procent. Aby byla škála srozumitelnější, matematicky ji upravíme do podoby 0-100 procent shody. Škálu proto vydělíme dvěma, výsledkem je škála -50 % až +50 %, a přičteme k ní 50 procent.

Metodika výpočtu volební kalkulačky
Otázky, které uživatelé na konci zvolili jako zásadní, mají ve výpočtu dvojnásobnou váhu.
Jak kalkulačka vznikla?
Kalkulačka vznikla na základě spolupráce mezi zpravodajským portálem Novinky.cz a NMS. Společným cílem je podpořit informované rozhodování občanů ve volbách. Volební kalkulačka v tomto ohledu funguje jako aplikace pro občanskou spoluúčast.
Je volební kalkulačka spojena s některou z politických stran?
Ne. Volební kalkulačka je nezávislá, nestranická iniciativa, jejímž cílem je poskytnout uživatelům objektivní a transparentní analýzu politického prostředí.
Říká mi volební kalkulačka, jak mám hlasovat?
Ne. Výsledky hlasování v kalkulačce nejsou určeny jako rady pro volby. Každý volič se sám rozhoduje na základě více kritérií, z nichž ne všechna jsou zahrnuta ve volební kalkulačce. Kalkulačka tedy neříká, kterou stranu by měl uživatel volit, ale ukazuje shodu odpovědí s programem jednotlivých stran.
Proč se v aplikaci volební kalkulačka nezobrazují všechny registrované politické strany?
Abychom strany zařadili do volební kalkulačky, musely:
- mít šanci získat 5 procent nebo více hlasů dle potenciálu ve volebních průzkumech,
- nebo mít zastoupení ve Sněmovně v podobě poslanců a poslankyň
- a musí být programově srozumitelné v širokém spektru politických otázek zahrnutých do kalkulačky, aby bylo možné je s ostatními porovnat.
Proč mě volební kalkulačka řadí nejblíže ke straně, kterou nemám v úmyslu volit?
Volební kalkulačka pouze ukazuje, jak je uživatel v obecném souladu s programy jednotlivých stran na základě otázek zahrnutých do kalkulačky. Voliči zvažují i jiné stránky programu nebo jiná kritéria, jako jsou důvěryhodnost strany, jednotliví kandidáti, možné koalice, minulé hlasování stran o klíčových otázkách a podobně.
Co se děje s údaji shromážděnými pomocí volební kalkulačky?
Volební kalkulačka neshromažďuje osobní údaje, které by umožňovaly identifikaci. Údaje shromážděné kalkulačkou se používají v anonymizované podobě pro vyhodnocení nastavení kalkulačky a výzkumné účely. Data se neposkytují třetím stranám.
Kalkulačka vznikla ve spolupráci s NMS Media Research a zahrnuje strany, hnutí a koalice, které figurují ve volebních modelech.
Volby do Poslanecké sněmovny 2025
Parlamentní volby proběhnou 3. a 4. října 2025. Češi hlasují pro 200 poslanců a uskupení, která sestaví vládu. Sledujte graf volebních průzkumů, vyzkoušejte si také volební kalkulačku.
Výběr kandidujících: ANO • koalice SPOLU (ODS, TOP09, KDU-ČSL) • uskupení SPD (SPD, PRO, Trikolora, Svobodní) • STAN • Piráti • uskupení Stačilo! (KSČM, SOCDEM, SD-SN, ČSNS) • Motoristé • Přísaha • Zelení
Mohlo by vás zajímat: Výsledky voleb • Volební účast • Voličský průkaz • Korespondenční volba • Jak funguje Sněmovna • Vše o volební kampani