Hlavní obsah

„Jsme prostě pitomci.“ Pasažéry stav letadla An-24 před katastrofou děsil

2:13
2:13

Poslechněte si tento článek

Letadlo An-24, které se ve čtvrtek zřítilo v Rusku, vypadalo velmi staře a u pasažérů nebudilo důvěru. Popsali to cestující, kteří ho při mezipřistání opustili, informuje ruský zpravodajský kanál Shot, který zveřejnil poslední známé snímky letadla i z jeho kabiny. Při pádu stroje, k němuž došlo těsně před jeho cílovou destinací, zahynulo všech 49 osob na palubě.

V Rusku se zřítilo letadlo, nikdo nepřežilVideo: Bez zdroje

Článek

„Letadlo hned vyděsilo mnoho pasažérů, protože vypadalo jako velmi staré,“ popsala pro kanál pasažérka Angelina, která se letadlem svezla z Chabarovsku do Blagoveščensku.

Naštěstí její cílová destinace nebyla Tynda, těsně před přistáním se totiž letadlo zřítilo.

Podle Angeliny v Blagoveščensku vystoupilo 21 lidí. Na prázdná místa usedli noví pasažéři, píše Shot.

Tento kanál v příspěvku zveřejnil tři poslední známá videa letadla před pádem. Jedno z nich ukazuje nástup do letadla z pohledu jedné z cestujících, která stav stroje komentuje slovy: „Tentokrát letíme ještě hůř. Tohle je staré a my jsme prostě pitomci.“

Další záběry ukazují starý a zanedbaný interiér téměř 50 let starého letadla.

Stroj letecké společnosti Angara se zřítil ve čtvrtek dopoledne jen pár kilometrů od cílového letiště ve městě Tynda v Amurské oblasti. Na palubě bylo 49 lidí včetně šesti členů posádky. Leteckou katastrofu nikdo nepřežil. Podle telegramového kanálu Astra na palubě zahynul také jeden občan Číny a Běloruska.

Oficiální ruská verze hovoří o tom, že se letadlo zřítilo kvůli chybě pilota. Stanice BBC ovšem mluví o tom, že další verzí je technická závada.

Foto: Profimedia.cz

Lidmi vytvořený pomník, který připomíná oběti letecké katastrofy ve městě Tynda.

Zřícené letadlo Antonov An-24 mělo od roku 2018 nejméně čtyři technické problémy. V roce 2021 mu byl obnoven certifikát letové způsobilosti až do roku 2036. Agentura Reuters uvedla, že asi stovka těchto letounů regionálních linek měla být v současné době vyřazena z provozu, většina v roce 2024. Kvůli nedostatku nových se je ale dopravci snaží udržet ve vzduchu co nejdéle.

Kdy dojde k jejich obměně, není jasné. Agentura totiž píše, že je má nahradit letoun Ladoga, jeho masová produkce ale nezačne dříve než v roce 2027.

Výběr článků

Načítám