Hlavní obsah
V autě zaparkovaném na slunci celý den ukázal teploměr 55 stupňů Celsia. Foto: Marek Bednář, Novinky

Vedro v zaparkovaném autě může podle studie zabít koronavirus

Se stoupajícími teplotami venku se zvyšuje i vedro v autě, je-li zaparkované na slunci. A právě tohle horko je podle studie americké Georgijské univerzity „použitelné” pro likvidaci koronaviru na rouškách.

V autě zaparkovaném na slunci celý den ukázal teploměr 55 stupňů Celsia. Foto: Marek Bednář, Novinky
Vedro v zaparkovaném autě může podle studie zabít koronavirus

Vedro v autě na slunci může podle starší americké studie dosáhnout až 71 °C. Další zdroje říkají, že je-li venku 21 °C a svítí slunce, uvnitř auta bude během hodiny 45 °C. Je-li venku 26 °C, teplota v autě vzroste na 51 °C. Naše měření v největších vedrech, tedy při teplotách okolo 35 °C ve stínu, ukázalo uvnitř auta teploty 50-60 °C.

University of Georgia uvádí, že v březnu všemožně citované doby života koronaviru na různých površích, které byly od několika hodin do tří dnů na plastech a nerezové oceli, platí pro pokojovou teplotu. Koronavirus „umírá mnohem rychleji při vyšších teplotách a žije déle, jsou-li teploty nízké,” říká Travis Glenn, profesor z oné univerzity.

O viru SARS-CoV-1, který je velmi podobný viru SARS-CoV-2, způsobujícímu nemoc covid-19, je známo, že v teplotách 54-66 °C přestává být aktivní velmi rychle. „Když zahřejete materiál na 54 °C, potřebujete dvacet minut na zabití více než 99,99 % viru. Když přidáte na 66 °C, stačí pět minut,” upřesňuje Glenn.

Z toho vyplývá, že kromě běžně používaného vyvaření roušek by i prací cyklus s teplotou vody 60 °C měl koronavirus spolehlivě zničit. Stejně tak by mělo stačit vhození roušek do sušičky na vysokou teplotu - a ponechání roušek v autě, které parkuje na slunci.

Ovšem, neberme to jako jistotu. Jednak proto, že většina doporučení hovořila o nutnosti roušky vyvařit - tj. vystavit je teplotě 100 °C po dobu několika minut - a pak je raději ještě přežehlit. A jednak proto, že i Glenn připouští nutnost dalšího výzkumu.

„Je potřeba provést další zkoušky, ale víme, že čím vyšší teplota, tím méně času je potřeba, aby byl virus zničen,” uvedl na závěr. „Můžete nechat roušku v autě, když přijedete domů, pokud parkujete na slunci,” dodal nicméně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků