Hlavní obsah

Chaos kolem poplatků za televizi a rozhlas. Výklad zákona překvapil i jeho vlastního zpravodaje

4:04
4:04

Poslechněte si tento článek

Do evidence plátců televizního a rozhlasového poplatku se musejí registrovat i ti podnikatelé, kteří mají méně než dvacet pět zaměstnanců. Ti přitom koncesionářské poplatky nehradí, jsou od nich osvobozeni. Podle zákona jsou však poplatníky, kteří poplatek neplatí, a tak se musejí evidovat. Na první pohled absurdní situace naštvala zástupce podnikatelů a překvapila i samotné zákonodárce. Poslanec TOP 09 Jan Jakob, který byl zpravodajem zákona a měl by tak jeho obsah do detailů znát, byl původně přesvědčen, že se tyto osoby podle již platného zákona registrovat nemusejí.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob, který zpravodajem zákona o rozhlasových a televizních poplatcích.

Článek

„Šíří se spousta informací, ale já jsem přesvědčen, i z toho, jak to prezentuje Česká televize a Český rozhlas, že není potřeba se hlásit nikde pro ty, co mají méně než 25 zaměstnanců,“ prohlašoval ještě 26. června Jakob na sněmovním Výboru pro mediální záležitosti.

Dokonce během jednání výboru zavolal do České televize na oddělení správy poplatků, kde mu jeho domněnku potvrdili. „Nemusíte se nikam hlásit, nikam evidovat, nešiřme paniku,“ sděloval ostatním poslancům.

Hned vzápětí ho však na výboru vyvedl z omylu vedoucí právního oddělení České televize Jiří Hrabovský. „Poplatníkem televizního poplatku je fyzická nebo právnická osoba, která vlastní televizní přijímač,“ řekl. Toto je přesné znění zákona, u rozhlasu je pak situace obdobná, stačí jen vyměnit slovo televizní za rozhlasový.

Přijímačem v obou případech je přitom nově například i počítač nebo mobilní telefon. A podnikatel, který má méně než 25 zaměstnanců, ale má mobil či počítač, je tak poplatníkem a musí se evidovat, byť samotný poplatek pak neplatí.

„Trochu mě děsí, že nehledáme cestu, jak lidem neotravovat život,“ utrousil na výboru Jakob. Zatímco si poslanci vyjasňovali, co vlastně zákon, který sami uvedli v život, říká, běžela už povinnost podnikatelů se podle tohoto zákona registrovat.

Mediální novela totiž začala platit od 1. května a podle zákona se měli podnikatelé, kteří do té doby poplatek nehradili, přihlásit do evidence do 15 dnů. Do konce června pak měli nahlásit počet zaměstnanců ti živnostníci, kteří poplatek už platili před účinností nového zákona.

Jakob nyní Novinkám potvrdil, že i podnikatelé s méně než 25 zaměstnanci se opravdu musí registrovat. „Jedná se sice patrně o správný, ale zároveň velmi rigidní výklad zákona. Záměr zákonodárce takový nebyl,“ řekl Jakob.

Podle něj poslanci nezamýšleli, aby se museli registrovat i malí podnikatelé. Zákon však přijali v podobě, která drobným živnostníkům tuto povinnost opravdu udělila, text je v tomto případě jednoznačný.

„Výzva k registraci kvůli poplatkům mně do firmy přišla, přestože nesplňujeme zákonný limit 25 zaměstnanců. Tedy nemáme žádnou povinnost platit, ale přesto máme posílat oznámení, které je absolutně zbytečné,“ netajil rozčarování Aleš Kučera, podnikatel a předseda Sekce pro podporu podnikání a digitální agendu Hospodářské komory. Všechny údaje přitom podle něj už stát má - na správě sociálního zabezpečení.

Programové prohlášení vlády přitom v úseku Podpora zaměstnanců a podnikání doslova uvádí: „Snížíme byrokratickou zátěž při správě daní a poplatků.“ Novinky poslaly dotaz přímo ministru kultury Martinu Baxovi (ODS), zda se v tomto případě nejedná o zbytečnou byrokracii. Na otázku však neodpověděl.

Mluvčí resortu Ivana Awwadová zmínila, že registrovat se opravdu musí i malí živnostníci. „Podnikající subjekty a další právnické osoby zaměstnávající nejvýše 24 zaměstnanců poplatek neplatí. Nicméně jsou poplatníkem, a proto se na ně vztahuje ohlašovací povinnost,“ sdělila.

Ministerstvo stejně jako mluvčí ČT i Českého rozhlasu potvrdilo, že pokud se živnostníci do evidence nepřihlásí, nehrozí jim žádná sankce. Před pokutami varovala bývalá ministryně financí a současná poslankyně Alena Schillerová (ANO), zmíněné instituce však vyvrátily, že by se pokuty těchto osob týkaly.

Novinky se Schillerové zeptaly, jak by v případě vládního angažmá systém poplatků upravila, zda by například zrušila povinnost malých podniků evidovat se v databázi. Politička by podle svých slov celý poplatkový systém zrušila a financování obou médií převedla na veřejné rozpočty.

Výběr článků

Načítám