Článek
„Je tam odskok 1,3. Prostě 1,3 za obchod,“ řekl Adam Petrouš, hlavní aktér korupční kauzy na videu, když při přebírání úplatku za zajištění bytu mluvil o dalším obchodním případu.
To video je z října 2023 a pochází z bezpečnostní kamery obchůdku, který má v centru Prahy íránský podnikatel Mehrzad Seyri zvaný Mexa. I on se nechal vlákat do pasti a předal Petroušovi „odskočné“ ve výši 1,3 milionu korun, aby se dostal k bytu v paláci Platýz u Národní třídy. Na tomto videu předává Petroušovi odskočné Seyriho kamarád, který když se o možnosti získat městský byt v srdci Prahy dozvěděl, projevil o bydlení v blízkosti Staroměstského náměstí také zájem. Odskočné v jeho případě dělalo 1,65 milionu korun.
Adam Petrouš je bývalý fotbalista, odchovanec Slavie, ale poté, co ukončil fotbalovou kariéru, investoval do krachujícího byznysu, který ho přivedl na scestí. A pak se napojil na lidi, kteří mu umožnili dělat černé obchody s pražskými byty.
Fígl spočíval v tom, že si našel klienty, kteří měli zájem o byt v centru Prahy. Část městských bytů spravuje pro magistrát městská společnost TCP. A právě tam našel Petrouš spřízněné úředníky, kteří mu šli na ruku a zřejmě i za podíl na „odskočném“ – tedy na úplatku – pomáhali „přeskočit“ všechny jiné zájemce.
Podvod s byty byl promyšlený a fungoval několik let. Nejdříve se zaplatila záloha na urychlení procesu: třeba 300 tisíc, nebo i 500 tisíc korun. Klient pak získal nájemní smlouvu ve svém vysněném bytě – třeba s výhledem na orloj. To mu oběhal a zařídil u TCP Adam Petrouš. A když měl klient nájemní smlouvu, musel doplatit zbytek do výše „odskočného“. To už bylo přes milion, někdy i přes dva miliony – záleželo na velikosti a atraktivitě bytu.
Lidé s tímhle nestandardním procesem souhlasili, protože Petrouš jim dával „záruku“, že byt po pár letech půjde do privatizace a budou si ho moci odkoupit. A prý dostanou slevu právě o tu zálohu či odskočné. Těch modelů, co Petrouš nabízel, bylo více. Ale nejčastěji to bylo takhle.
Jenže letos v březnu vše prasklo. Na magistrát se totiž začali obracet nespokojení nájemníci s dotazem, proč „jejich byty“ nejdou do privatizace. A magistrátní firma TCP byla nucena rozeslat mail nájemcům, že se zřejmě stali obětí podvodu, protože byty se prodávat nebudou.

Schůzka Adama Petrouše (uprostřed) s Mehrzadem Seyrim (vpravo) a jeho přítelem.
Klienti tak řešili, co dál. Zaplatili milionové částky na „odskočném“ a vidina vlastnictví bytu se jim rozplynula. Když vedení TCP nařídilo letos na jaře kontrolu a podalo na neznámého pachatele trestní oznámení, stáhla se celá řada podvedených nájemců zpět a nechtěla o případu mluvit. Báli se, že by mohli být považováni za spolupachatele korupce.
Íránský podnikatel Mehrzad Seyri se ale po pár měsících rozhodl, že o případu se mnou promluví a předá i důkazy, jak je Petrouš podvedl a vylákal na nich milionové sumy. „Ti podvodníci teď sázejí na to, že budeme mít strach. Já se ale nebojím. Nemám čeho. Těmi, kdo by se měl bát, jsou Petrouš a jeho komplicové,“ řekl mi Seyri.
Podvedených bude více
Podvedených klientů kolem magistrátních bytů bude – jak jsem slyšel – daleko více. A do korupčního systému může být zapojeno i více osob než jen bývalý fotbalista Adam Petrouš.
A zdaleka v případu nejde jen o Seyriho nebo jeho kamarády, kteří naletěli. Na magistrát se třeba už letos v únoru obrátila žena, které je 85 let. „Jsme nájemníci na Národní třídě. V našem domě se opakovaně potloukají realitní makléři a zjišťují informace o nájemnících a zjišťují, zda nechceme odkoupit dané byty,“ uvedla nájemnice Milada B. do dopisu, který přišel na magistrát již 4. února 2025. „Včera se mě snažil dobře vypadající muž přemluvit k jednání o odkoupení bytové jednotky. Za zajištění možnosti odkoupení (privatizace), požadoval – jak podotýkal – úplatu za vypracování privatizačního projektu. S tím, že již několik nájemníků podepsalo rezervační smlouvu. A první zájemci budou moci regulovat cenu při privatizaci. Jelikož první etapa bude jen pro vybraný počet zájemců. Proto se snažil získat provizní smlouvu na zajištění pořadí na vytvářeném seznamu,“ sdělila Milada B.
„Seznam zájemců je u zaměstnankyně správcovské firmy TCP, co nám pronajímá byty, a ta je ochotna postrčit pořadí na seznamu,“ dodala. „Byla jsem jedna z prvních, která si sjednala s uvedeným makléřem či úředníkem závaznou smlouvu za úplatu na vypracování privatizační žádosti – projektu,“ uvedla.
Ten muž, s nímž jednala, byl opět Adam Petrouš. Milada B. si myslela, že je to buď makléř, nebo úředník TCP. „Proto prosím o jasné stanovisko k tomuto chování vašeho úředníka Adama Petrouše. Jméno úředníka jsem slyšela velice dobře, jelikož dvakrát telefonoval a představoval se do telefonu, když zjišťoval pořadí v pořadníku u vás na odboru – dle jeho sdělení,“ napsala pětaosmdesátiletá žena, nájemkyně městského bytu na Národní třídě.
Adam Petrouš, když jsem ho minulý týden kontaktoval, své zapojení do černého obchodu s byty popřel. „Co je to za hovadinu!?“ prohlásil a pak zavěsil telefon. Na další SMS zprávy již nereagoval. (Do případu je nepochybně zapojen. Na videu a dalších důkazech, které mám k dispozici, se Petrouš k bytům vyjadřuje a bere si za to peníze.)
Politici, když jsme o případu informovali toto úterý poprvé, si přehazovali zodpovědnost jako horký brambor. Hlavní lídři, kteří mají co do činění s magistrátními byty, jsou v Praze za ODS náměstkyně primátora Alexandra Udženija a za Piráty radní Adam Zábranský.
„Důrazně musím upozornit, že byty, které pronajímá bytový odbor (magistrátu), nejsou byty, které pronajímá TCP, a. s. Proto všechny novináře a veřejnost odkazuji na pirátského radního pro majetek, transparentnost a legislativu Adama Zábranského, který má tuto městskou společnost plně ve své gesci. On je v této věci kompetentní osobou a jsou to právě Piráti, kteří mají za činnost TCP, a. s., přímou odpovědnost,“ uvedla Udženija.
Privatizace zastaveny již v minulém volebním období
„Stojím si za tím, že jsem zavedl systém, který prostor pro podvody minimalizuje,“ uvedl Zábranský. A dodal: „Jako radní pro bydlení jsem v minulém volebním období privatizace městských bytů zastavil. Údajný zprostředkovatel měl u městské firmy TCP zajistit výhodný pronájem a odprodej bytů v centru. K žádné privatizaci ale nedošlo, takže městu žádná škoda nevznikla.“
„Nicméně považuji za šílené, že za minulého vedení TCP byl systém nastavený tak, že se informace nearchivovaly. Člověk, který nabídky řešil, už u té společnosti nepracuje. Rovněž v TCP už nepracuje ani předchozí předseda představenstva,“ sdělil Zábranský.
„Kromě personálních změn v TCP proběhla změna systému výběrových řízení na městské byty, která celý proces zásadně zpřehlednila,“ doplnil.
Problém je, že systém, který provozoval Adam Petrouš, fungoval delší dobu – minimálně od roku 2021. A pokračoval až do března 2025. Což pokrývá dobu, kdy se ve vedení TCP střídali jak představitelé ODS, tak později Pirátů. Nikdo z politiků tomu tedy čtyři roky nedokázal zabránit. Teď případ vyšetřuje policie. Ale – jak jsem zjistil – záběry z kamer, které můžete nyní vidět, ještě neměla k dispozici.
Více důkazů najdete v mém podcastovém projektu Zákulisí Jaroslava Kmenty.

Jaroslav Kmenta