Hlavní obsah
Bill Gates Foto: Yuri Gripas, Reuters

Gates: Bohaté země se mohou vrátit do normálu koncem roku 2021

Bohaté země by se mohly přiblížit k předpandemickému stavu koncem příštího roku. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal (WSJ) to v úterý řekl spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Odhad ovšem podmínil tím, že bude široce dostupná účinná vakcína proti covidu-19.

Bill Gates Foto: Yuri Gripas, Reuters
Gates: Bohaté země se mohou vrátit do normálu koncem roku 2021

„Koncem příštího roku by se situace mohla vrátit víceméně do normálu, tedy v nejlepším možném případě,” uvedl čtyřiašedesátiletý Gates na virtuálním summitu generálních ředitelů pod záštitou WSJ.

„Stále nevíme, zda tyto vakcíny budou fungovat,” poznamenal. „Navýšení kapacit zabere nějaký čas. Také rozdělení v rámci USA a mezi Spojenými státy a dalšími zeměmi bude velkým zdrojem svárů,” dodal.

Gates, kterému Microsoft vydělal jmění, dosud vložil 36 miliard dolarů (823,8 miliardy korun) do Nadace Billa a Melindy Gatesových, která se zaměřuje na boj s extrémní chudobou a špatnou zdravotní péčí. Šestnáct farmaceutických firem v září s nadací podepsalo dohodu, čímž se podle Gatese zavázaly, že bezprecedentně zvýší produkci a zajistí, aby se vakcína dostala do obecné distribuce co nejdříve.

Za favority v závodu o schválení vakcíny na Západě jsou označovány látky vyvíjené americkou farmaceutickou společností Pfizer ve spolupráci s německou biotechnologickou firmou BioNTech a britskou AstraZenecou ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity.

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus v úterý uvedl, že vakcína proti covidu-19 by mohla být připravená už koncem letošního roku.

Ruské a čínské vakcíny nemusí být špatné, ale chybí testování

„Také jednáme s Ruskem a Čínou,” uvedl Gates. „Žádná z jejich vakcín ale není ve třetí fázi testů, na které by dohlížel vysoce uznávaný regulátor,” dodal.

Rusko se v srpnu stalo první zemí na světě, která schválila protikoronavirovou vakcínu. Látka byla testována na lidech méně než dva měsíce a rozsah a dostatečnost testů zpochybnili západní experti. Podle některých Rusko v této otázce před vědou a bezpečností upřednostňuje národní prestiž.

Gates prohlásil, že z vědeckého hlediska jsou ruské a čínské vakcíny naprosto opodstatněnými projekty, avšak absence respektované studie z třetí fáze testování může snížit atraktivitu těchto vakcín v zahraničí. „Západní firmy mají náskok v provádění této třetí fáze testů, takže pokud vyjdou a (vakcíny) budou nabízeny za nízkou cenu, tak pochybuji, že se z Číny a Ruska bude vyvážet hodně vakcín,” řekl.

V USA je nyní podle Gatese nutné snížit váhavost a dosáhnout toho, aby se lidé nechali očkovat, až bude vakcína dostupná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků