Hlavní obsah
Borrelia burgdorferi - Lymská borelióza Foto: Profimedia.cz

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi Borrelia burgdorferi a je přenosné ze zvířete na člověka. Mezi hlavní přenašeče patří klíšťata, v menší míře pak komáři, blechy, ovádi nebo bzikavky. Klíště při sání vypouští do krve látky proti srážení krve a spolu s tím i bakterie borelie. Při nakažení boreliózou člověk automaticky nezískává imunitu, je tedy možné se znovu nakazit a onemocnět.

Borrelia burgdorferi - Lymská borelióza Foto: Profimedia.cz
Lymská borelióza

Projevy

Příznaky nakažení lymskou boreliózou jsou různé. U odolnějších jedinců mohou být příznaky velice mírné, až nepatrné. Ve většině případů však mezi hlavní příznaky patří červená skvrna, která se objeví v místě přisátí klíštěte zhruba 14 dní až měsíc po nakažení. V menší míře se může skvrna ztratit a objevit se na zcela jiném místě těla. Skvrna bývá většinou ve velikosti kolem 5 cm nebo i větší a provází ji svědění pokožky. Mezi pozdější příznaky boreliózy, především pak pokud není nemoc léčena, patří různé neurologické potíže, celková unavenost, bolesti zad, závratě, nepravidelný srdeční rytmus, bolesti svalů a kloubů a další.

Lymská borelióza v podobě skvrny jako první příznak po kousnutí klíštětem

Foto: Profimedia.cz

Léčba

Při raném zjištění nemoci je neúčinnější nasazení antibiotik. Při nedostatečné léčbě se mohou druhotné projevy nemoci, jako jsou již např. zmiňované bolesti kloubů a svalů, projevit i po několika měsících.

Foto: Profimedia.cz

Prevence

Nejúčinnější prevencí proti přenosu nákazy na člověka je ochrana prostředky proti létajícímu a lezoucímu hmyzu, či případně repelenty nebo jinými prostředky přímo na klíšťata. Obecně se tvrdí, že čím déle je klíště přisáté, tím větší je možnost nákazy lymskou boreliózou, pokud je klíště infikované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků