Hlavní obsah
Bernie Sanders Foto: Aaron P. Bernstein, Reuters

Bernie Sanders je americký politik, opakovaný adept demokratů na post prezidenta USA. Narodil se v roce 1941, pokud by uspěl v roce 2020, stal by se nejstarším politikem, který kdy v úřadu stanul.

Bernie Sanders Foto: Aaron P. Bernstein, Reuters
Bernie Sanders

Bernie Sanders se narodil v roce 1941 v New Yorku do židovské rodiny. Politice se věnuje už od vysokoškolských studií na chicagské univerzitě, kdy se začal angažovat jako občanskoprávní aktivista.

Muž, jenž zastává funkci nezávislého senátora za Vermont, je znám především svými na americké poměry silně levicovými postoji.

„Dává morální a ekonomický smysl, že jedna rodina – Waltonova rodina – má větší majetek než spodních 40 procent amerických občanů dohromady?“ ptal se například v roce 2012 kongresmanů.

Sanders je známý také svou dlouhodobou kritikou americké zahraniční politiky. Ostře vystupoval mimo jiné proti vojenské intervenci USA v Iráku.

„Kdo bude vládnout Iráku, až odstraníme Saddáma Husajna? Umírněná vláda bude v regionu, kde je silně zastoupen islámský fundamentalismus, svržena a nahrazena islámskými extremisty,“ varoval poté, co do této blízkovýchodní země v roce 2003 vtrhla americká vojska.

O pět let později zase obvinil z rozdmýchání hospodářské krize obchodníky z Wall Streetu. „Tuhle recesi způsobila chamtivost, nedbalost a protizákonné chování lidí z Wall Streetu,“ řekl mimo jiné.

Krom zahraniční politiky nejdéle sloužící americký senátor dlouhodobě kritizuje slídění tajných služeb. Vystupoval například proti schválení zákona Patriot Act, kterým administrativa George Bushe reagovala na útoky z 11. září. Právní norma posílila pravomoci represivních složek a zpravodajských služeb.

Sanders neváhá kritizovat ani své spolustraníky. Tvrdí například, že i administrativa Baracka Obamy nevyvinula dostatečné úsilí ve snaze přivřít pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými.

I přes svůj vysoký věk popularitu sbírá zvláště u mladých levicově smýšlejících Američanů. V roce 2016 se stal jedním z favoritů demokratických primárek, nicméně jej porazila Hilary Clintonová. Sanders však narozdíl od ní dokázal mobilizovat větší skupinu voličů a nemusel se tolik spoléhat na finanční podporu z podnikové sféry. V únoru 2019 oznámil, že se pokusí kandidovat za demokraty i v prezidentských volbách v roce 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků