Hlavní obsah

Hlasy z Iowy jsou sečteny, na prvním místě je těsně před Sandersem Buttigieg

7. 2. 2020, 6:11 – Washington

Vítězem prvního demokratického nominačního souboje v Iowě se stal po sečtení 100 procent okrsků bývalý starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg, informovala agentura Reuters. Těsně za ním skončil levicový senátor Bernie Sanders, s výrazným odstupem následovaný senátorkou Elizabeth Warrenovou. Bývalý viceprezident Joe Biden skončil na čtvrtém místě.

Foto: Andrew Harnik, ČTK/AP

V Iowě se rozhodovalo mezi Petem Buttigiegem (vlevo) a Berniem Sandersem.

Článek

V Iowě se rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Středově orientovaný Buttigieg nakonec získal 26,2 procenta iowských delegátů, více levicově zaměřený Sanders 26,1 procenta. Warrenová má 18,2 procenta delegátů a Biden 15,8 procenta.

SPECIÁL: Americké primárky 2020

Při volbě stranického kandidáta platí podobné pravidlo jako v prezidentských volbách, kdy Američané nevybírají konkrétního kandidáta, ale volitele, kteří o něm budou hlasovat. V Iowě v procentním podílu delegátů tak zvítězil Buttigieg, postavilo se za něj však 43 195 straníků, zatímco za Sanderse 45 826, uvedla televize CNN.

Výsledky z Iowy, jejichž vyhodnocení od počátku provázely technické potíže, ve čtvrtek zpochybnil šéf demokratické strany Tom Perez a vyzval k jejich prověření. Své pochybnosti má i tisková agentura AP. Kvůli těsnému výsledku mezi starostou Petem Buttigiegem a senátorem Berniem Sandersem a nesrovnalostmi při letošních stranických shromážděních nemůžeme v tuto chvíli určit vítěze,„ uvedla výkonná ředitelka AP Sally Buzzbeeová.

Kvůli problémům se sčítáním hlasů, kdy zřejmě selhávala mobilní aplikace, se za skutečného vítěze prohlásil stávající americký prezident, republikán Donald Trump. Neodpustil si několik jedovatých šlehů. Zpochybnil demorkatů schopnosti vládnout Spojeným státům, když nejsou schopni ani sečíst hlasy z volebních shromáždění.

Reklama

Výběr článků