Hlavní obsah

Biden kritizoval Trumpa, Sanders chce danit střední třídu

28. 6. 2019, 5:18

Někdejší americký viceprezident a současný favorit demokratického klání o stranickou kandidaturu na prezidenta Spojených států Joe Biden jako první během uchazečů o demokratickou nominaci do Bílého domu kritizoval současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa. Biden prohlásil, že Trump protežuje nejbohatší Američany, přičemž Ameriku vybudovala obyčejná střední třída.

Foto: Mark Makela, Reuters

Někdejší americký viceprezident Joe Biden

Článek

Trump podle Bidena vystavil USA hrozivé situaci, když podepsal snížení daní vysokopříjmovým Američanům. Bývalý viceprezident řekl, že tato zvýhodnění bude nutné zrušit. Agentura AP poznamenala, že Biden se vyhnul vysvětlení ke svému komentáři na nedávné sponzorské akci, kde dárce ujistil, že jejich životní styl zrušením daňových škrtů neutrpí.

Bidenův hlavní stranický rival Bernie Sanders v debatě přiznal, že jeho smělé reformní plány včetně rozšíření systému zdravotního pojištění pro všechny Američany bude pro střední třídu znamenat zvýšení daní.

Přiznal finanční náročnost 

„Ano, budou platit více na daních, ale méně na zdravotní péči,“ řekl senátor Sanders, který se sám označuje za demokratického socialistu. Svůj návrh přeměnit systém soukromého zdravotního pojištění na státem financovaný model považuje za klíčový v boji proti nerovnostem.

Senátor Michael Bennet prohlásil, že souhlasí se Sandersovým tvrzením, že na zdravotní péči mají právo všichni Američané, zpochybnil ale jeho výzvu zavést všeobecné zdravotní pojištění pro každého, neboť USA na tuto změnu ještě nejsou připraveny.

Osmatřicetiletý kongresman Eric Swalwell v debatě poznamenal, že mu bylo šest let, když poprvé slyšel Bidena hovořit a že souhlasí s jeho názorem, že je čas předat pochodeň mladší generaci. „Tu pochodeň stále držím,“ odpověděl 76letý Biden.

První debata demokratických uchazečů o stranickou nominaci byla kvůli velkému počtu debatujících rozdělena na dva večery, během kterých se představilo vždy deset kandidátů. O nominaci se uchází takřka tři stovky demokratů, ale jen necelé tři desítky z nich jsou považovány za hlavní kandidáty. Z této užší skupiny pozvánku do debaty dostalo jen dvacet z nich, kteří splnili přísné stranické podmínky.

Reklama

Výběr článků