Hlavní obsah
 

Vakcínu proti koronaviru budeme mít do Vánoc, tvrdí profesor z Oxfordu

Lidé s rizikem těžkého průběhu nemoci covid-19 dostanou vakcínu proti koronaviru ještě do letošních Vánoc, tvrdí vedoucí pracovník výzkumného týmu Oxfordské univerzity Adrian Hill. Licence by se měl lék vyvíjený univerzitou ve spolupráci se společností AstraZeneca dočkat někdy na začátku roku 2021.

 
Vakcínu proti koronaviru budeme mít do Vánoc, tvrdí profesor z Oxfordu

Oxfordská vakcína je nyní po dvou úspěšných fází ve třetím stadiu testování.

„Letos chceme dosáhnout schválení takzvaného nouzového použití. To znamená, že bychom prioritně mohli očkovat vysoce rizikové pacienty,“ uvedl Hill s tím, že nouzové použití lze schválit na základě průběžných výsledků.

K úplnému udělení licence zatím nemá Oxfordská univerzita dostatečná data. „Regulační orgány po nás budou vyžadovat více dat, než která jim můžeme nyní poskytnout,“ vysvětlil Hill.

Profesor dodal, že po celém světě se už nyní vyrábějí miliony dávek vakcíny a její distribuce by tak neměla být problém. Hill předpokládá, že do konce jara příštího roku by se situace ohledně koronaviru mohla uklidnit. Díky vakcinaci budou mít lidé tou dobou dostatečnou kolektivní imunitu.

Třetí a finální fáze je nyní podle britského deníku Daily Mail v pokročilém stadiu. První dvě fáze dopadly úspěšně, vakcína je bezpečná a u dobrovolníků spustila silnou imunitní odpověď.

Oxfordská vakcína se bude skládat ze dvou dávek, které pacienti dostanou v průběhu čtyř týdnů. Látky, které obsahuje, pomáhají tělu vytvářet si koronavirové protilátky a posilují T-lymfocyty. To znamená, že bílé krvinky jsou připraveny ke zničení jakékoli tkáně, která se nakazí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků