Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Trump hrozí, že WHO nedá peníze. Musí prokázat nezávislost na Číně

Americký prezident Donald Trump v souvislosti s koronavirem už několikrát kritizoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Nyní jí pohrozil úplným zastavením financování a přehodnocením členství USA.

Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Trump hrozí, že WHO nedá peníze. Musí prokázat nezávislost na Číně

Aby WHO nepřišla o téměř čtvrtinu svého rozpočtu (příspěvek USA tvoří 22 procent), musí se podle amerického prezidenta zavázat, že do 30 dnů provede „výrazná zlepšení“, a musí také prokázat nezávislost na Číně. USA také tvrdí, že WHO selhala při boji s pandemií a umožnila tak nekontrolovatelné šíření koronaviru.

Americká vláda podle Trumpa nadále jedná o reformách se šéfem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem. Ten v pondělí podpořil nezávislé vyšetření původu pandemie i počínání jeho organizace v ní a slíbil, že vyšetřování nařídí „v nejbližším vhodném okamžiku“.

Trump už v polovině dubna dočasně přikázal přerušit americké financování WHO. Organizaci tehdy obvinil z šíření čínských dezinformací o koronavirové nákaze, což Peking odmítá. Přesto dosud do wuchanských laboratoří zahraniční vědce nepustil, ačkoli ostatní státy na Čínu tlačí, aby tak učinila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků