Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Ne, tyhle věci vám proti koronaviru opravdu nepomohou

Stejně jako koronavirus se světem šíří i široká škála falešných medicín a pseudoléků, které mají údajně léčit – anebo alespoň ochránit před nákazou, napsal zpravodajský server Worldcrunch.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Ne, tyhle věci vám proti koronaviru opravdu nepomohou

Sociální sítě jsou podobnými radami doslova zaplavené do té míry, že Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala varování před podobnými mýty. Dlužno podotknout, že propagované prostředky se liší v závislosti na místě, kultuře a tradici. Ale bez ohledu na to, kde žijete – tyto falešné léky vám nepomohou.

Francouzský sýr

Široce sdílené tvrzení na facebooku ujišťuje, že to byla právě plíseň štětičkovec roquefortský (Penicillium roqueforti), jež se používá k výrobě slavného francouzského sýra roquefort, kterou profesor Didier Raoult využil při tvorbě léku chlorochin a testoval v boji proti koronaviru.

Samotný autor facebookového příspěvku později přiznal, že se jednalo o „stoprocentní kachnu“, kterou se snažil „vnést trochu humoru do této náročné doby“ - a také propagovat roquefort.

Banány

Video s názvem „Sněz jeden banán denně, zažene koronavirus zaručeně“, kolovalo po internetu a odvolávalo se na údajnou zprávu propagující banány jako způsob, jak zlepšit imunitní systém díky obsahu vitamínu B6 v tomto tropickém ovoci.

Nakonec se ukázalo, že video spojilo dohromady dvě zprávy – jednu z australského televizního kanálu a druhou z listu The Wall Street Journal, která se ovšem ani v náznaku nezmiňovala o banánech.

Kravská moč

V Indii zorganizovala skupina hinduistických aktivistů party, na níž se pila kravská moč ve snaze zahnat koronavirus. Pro hinduisty jsou krávy posvátné a někteří věří, že jejich moč nazývaná „gomutra“ má léčivé schopnosti.

Česnek

Patří asi mezi nejčastěji zmiňované zdravotní tipy, které kolují internetem, a to navzdory skutečnosti, že neexistují žádné důkazy, že by konzumace syrového česneku chránila před koronavirem.

Přesto tento mýtus přetrvává. List South China Morning Post informoval o případu ženy, která snědla asi kilogram a půl česneku a skončila v nemocnici s hrdlem popáleným tak, že nemohla mluvit.

Vodka nebo bylinný čaj

Zatímco běloruský prezident Alexandr Lukašenko povzbuzuje obyvatele své země, aby v rámci boje proti koronaviru pili vodku, madagaskarský prezident Andry Rajoelina uvedl na trh vlastní bylinný čaj nazvaný Covid-Organics, který podle něj nákazu virem léčí. Prodávat se má v supermarketech i lékárnách, a povinně ho budou pít žáci po návratu do školy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků