Hlavní obsah

Fico: Telefonát s Merzem byl tvrdý. Do úterý chci dohodu o plynu, jinak shodím sankce proti Rusku

4:38
4:38

Poslechněte si tento článek

Bratislava

Slovensko chce mít do úterý dohodu s Evropskou komisí, která mu dá okamžité záruky ohledně plánu zastavit do roku 2027 dovoz ruského plynu do EU, prohlásil v sobotu premiér Robert Fico (Směr). Bratislava podle něj nepřistoupí k hlasování o novém balíku protiruských sankcí, dokud záruky nedostane. Fico také informoval o telefonátu s německým kancléřem Friedrichem Merzem, který byl údajně „mimořádně tvrdý“.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Slovenský premiér Robert Fico, 28. dubna 2025

Článek

„Nebudu komentovat rozhovor s německým kancléřem, který byl mimořádně tvrdý,“ uvedl Fico k sobotnímu telefonátu, který následoval poté, co Merz vyzval Slovensko, aby ustoupilo od blokády 18. balíku sankcí.

„Povinností vlády je získat záruky, které eliminují škodlivé dopady rozhodnutí komise. Žádná země není tak ohrožena zastavením toku plynu z Ruska jako Slovensko. Ví to i spolkový kancléř a celá EU, protože v závěrech Evropské rady je Slovensko speciálně zmíněno jako země, která je mimořádně ohrožená,“ prohlásil slovenský premiér na sobotní tiskové konferenci. Požaduje záruky, které by zajistily, že Slovensko nebude ohroženo nedostatkem plynu nebo výrazným zdražením energie.

Fico prohlásil, že Merzovi a o den dříve i polskému premiérovi Donaldu Tuskovi řekl, že se chce dohodnout do úterý. „Chceme najít nějaká řešení. Nebo do středy, nevím, kdy je setkání ministrů zahraničí, v úterý nebo ve středu (koná se v úterý - pozn. red.). Chceme se dohodnout, to znamená, že do té doby nebudeme souhlasit s 18. balíkem sankcí. Dal jsem pokyn, aby nebyl podpořen 18. sankční balík, pokud nebudeme mít něco na stole,“ pokračoval premiér.

„Zablokuji sankce proti Rusku i za cenu obrovské krize“

Slovensko je silně závislé na plynu z Ruska společně s Maďarskem, které je také členem Evropské unie. Obě země se dlouhodobě staví proti plánovanému zákazu dovozu ruského plynu do EU. Opakovaně ale zpomalují schválení jakýchkoli jiných sankcí vůči Rusku. K přijetí tohoto plánu je potřeba jednomyslný souhlas všech členských zemí.

„Pokud chceme být v Evropské unii a NATO, nemůžeme automaticky na všechno říct ne. Ne na všechno řeknu ano. Pokud dostaneme minimální garance, můžeme přistoupit k hlasování o sankčním balíku. Jinak i za cenu obrovské krize jsem připraven dál blokovat sankce vůči Ruské federaci,“ řekl Fico na tiskové konferenci.

„Hrozí žaloby od Gazpromu“

Fico opakovaně zdůraznil, že Slovensko potřebuje jasné záruky, aby se předešlo dramatickému růstu cen energií a případným žalobám ze strany ruského Gazpromu. Odběratelé plynu mají totiž podle agentury Reuters s ruským státním podnikem Gazprom smlouvy, které je v případě neodebrání suroviny zavazují k zaplacení pokuty ve výši 95 procent nasmlouvaného objemu. Podle premiéra by případná žaloba mohla dosáhnout až 16 miliard eur, což je v přepočtu zhruba 400 miliard korun.

„A ptám se, jak lze takový spor vyhrát, když jedna strana odstupuje od smlouvy a nebude plnit závazky, které z tohoto kontraktu má až do roku 2034. Ještě jednou – pokud teď nezabereme a nezískáme alespoň nějaké záruky od Evropské komise a od našich partnerů, bude nedostatek plynu, protože jsme na konci potrubí, už nejsme na začátku. Cena komodity půjde nahoru, tranzitní poplatky budou vyšší a jsme vystaveni riziku soudního sporu. A to neříká Robert Fico, to říkají všichni průmyslníci na Slovensku,“ tvrdí Fico.

Anketa

Je podle vás správný postoj Slovenska, které chce blokovat protiruské sankce?
Ano
46,6 %
Ne
53,4 %
Celkem hlasovalo 21181 čtenářů.

Výroky slovenského premiéra a jeho kontakty s ruskými představiteli vyvolávají u partnerů v EU i NATO opakovanou kritiku. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Fico „vsadil na špatnou stranu“ a odmítl pomoc, kterou Ukrajina Slovensku nabízela v souvislosti s tranzitem plynu.

Evropská unie teď dováží ruský plyn plynovodem TurkStream a také ve zkapalněné formě LNG. Nezávazný cíl ukončit dovoz ruských fosilních paliv si stanovila do roku 2027.

Vezměte si příklad z Česka, vzkazuje PS

Opoziční Progresivní Slovensko na tiskové konferenci Fica zkritizovalo za jeho postoj k energetické bezpečnosti a evropským sankcím vůči Rusku. Podle představitelů hnutí je Slovensko energeticky závislé na Rusku kvůli dlouhodobé nečinnosti vlády, zatímco okolní země už mají levnější a bezpečnější dodávky plynu. „Kde byli od roku 2022?“ ptala se poslankyně za PS Beata Jurík.

Opozice obviňuje Fica, že místo obrany skutečných slovenských zájmů izoluje zemi od evropských partnerů a vydírá Evropskou unii blokováním sankčního balíku. Progresivní Slovensko za skutečný zájem země označilo spolupráci se spojenci a odstřižení se od financování ruské agrese na Ukrajině.

Poslanec a odborník na bezpečnost hnutí Tomáš Valášek premiérovi uvedl jako příklad Českou republiku, která se od ruského plynu odstřihla a energie má aktuálně levnější než Slovensko.

Výběr článků

Načítám