Hlavní obsah
 

Dezinfekce není všelék, výrazně ale pomáhá

V době pandemie koronaviru doporučují odborníci častější úklid prostor, kde se pohybuje větší množství lidí. Naopak větrání budov podle nich zvyšuje šanci přenosu infekcí.

 
Dezinfekce není všelék, výrazně ale pomáhá

„Dezinfikujeme bez nadsázky ve dne v noci. Kanceláře, pošty, banky, sklady i výrobní haly, autobusy či vlaky. I lékárny.  Firmy často využívají v těchto dnech toho, že nechali své zaměstnance doma, ovšem dezinfekci provádíme i v provozech, kde se ještě pracuje,” popisuje Tomáš Lábus z brněnské společnosti, která dezinfekce provádí po celé republice.

„Musíme se předem domluvit, aby byly místnosti aspoň dvě hodiny bez lidí. Jednak pro případ samotné aplikace postřiku a pak také aby se roztok zaschnul a vyvětral.”

Jak dodává, postřiky během aplikace zahubí ve vzduchu prakticky všechny viry, které se v něm nacházejí.  Nános postřiku pak na předmětech ještě několik dnů ulpívá a pomáhá s tvorbou antibakteriálního prostředí. „Samozřejmě že nejsme schopni dělat zázraky a když v takové místnosti po dezinfekci bude kašlat člověk bez roušky s virózou, tak se pochopitelně prostředí opět zamoří,“ dodává Tomáš Lábus.

Podle Radka Škrabala ze společnosti, která se specializuje úklidové služby budov, jsou zvýšená hygienická opatření v současné době zásadní, stejně jako správně prováděný úklid a vhodně zvolená dezinfekce společných prostor. Zvýšenou pozornost je nutno věnovat rovněž vzduchotechnice a zejména pak časté výměně filtrů.

„Provětrávání budov nemá většího efektu. Naopak v případě většího proudění vzduchu skrz celou budovu může docházet ke snížení relativní vlhkosti vzduchu, což zvyšuje šanci přenosu infekcí a proudění vzduchu samotného zase unášení patogenů na větší vzdálenost,“ říká Radek Škrabal.

Odborníci rovněž doporučují zvýšit frekvenci četností úklidu v prostorách s vyšší kumulací osob. Vhodné je využívat chemické čistící prostředky na chlorové bázi, v dostatečném dávkování dle pokynů výrobce, které jsou vždy uvedeny na zadní straně etikety.

„Doporučujeme dezinfekci ploch, kde dochází k častému kontaktu plocha/ruce. Jedná se zejména o tlačítka výtahů, kliky dveří, madla eskalátorů, atp. Tuto dezinfekci je vhodné provádět minimálně 3x v denním režimu a jednou v době generálního či nočního úklidu,“ doplnil Škrabal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků