Hlavní obsah
Fakultní nemocnice Brno. Ilustrační foto Foto: Miroslav Homola, Právo

Brněnské nemocnici pomohou dvě stovky vysokoškoláků

Nejen mediky, ale i studenty vyšších a vysokých odborných škol oslovila v současné složité situaci druhá největší nemocnice v zemi - FN Brno, která se potýká s nedostatkem personálu. V domácí karanténě je už přes dvě stě zaměstnanců, dalších asi sto pracovníků - převážně zdravotní sestřičky a lékařky - zůstávají doma se svými dětmi.

Fakultní nemocnice Brno. Ilustrační foto Foto: Miroslav Homola, Právo
Brněnské nemocnici pomohou dvě stovky vysokoškoláků

Podle posledních informací mluvčí nemocnice Veroniky Plaché by mělo provoz posílit přes dvě stě studentů. Vládou uložená pracovní povinnost by se měla týkat převážně studentů čtvrtých a pátých ročníků lékařských fakult.

Budeme se snažit, aby to měli studenti jako součást své praxe
náměstěk FN Brno

Ti ale nemohou zastávat práci lékaře a ani zdravotní sestry, vykonávat mohou jen práci sanitáře nebo ošetřovatele. Už na jaře přitom velká část z nich přišla o celý jarní semestr, nyní by se měla situace opakovat.

Pro mediky, kteří se chtějí věnovat například klinickým oborům, by jeden celý rok v jejich šestiletém studiu mohl chybět. „Na jedné straně jako zdravotnický náměstek vítám pomoc mediků a budeme ji potřebovat zcela jistě. Na straně druhé jako vysokoškolský učitel vnímám ty studenty a věřím, že to pro ně a pro lékařské fakulty vůbec není jednoduché. To jejich uvolnění jistě není úplně populární krok, ale v určité fázi bude potřeba,“ shrnul situaci náměstek FN Brno Ondřej Ludka.

Nemocnice má přislíbenou pomoc od 111 mediků a chce je využít na takové úkony, které se jim budou v životě hodit. „My se budeme snažit, aby to měli studenti jako součást své praxe. Protože ta je pro ně nesmírně důležitá. Oproti první vlně, kdy jsme je zapojovali spíš pro práci v odběrových stanech, se nyní budeme snažit zapojit je do péče odborné, aby tak byli s pacienty a aby trénovali na své budoucí povolání,“ uvádí Ludka.

Pracovní povinnost se týká i posledních ročníků studijních programů, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání. Další velkou pomocí pro FN Brno tak budou studenti VOŠ zdravotnických nebo vysokých škol s obory ošetřovatelství, všeobecná sestra nebo zdravotnický záchranář.

Studenti už často mají vystudovanou střední zdravotnickou školu, tím pádem mají splněnou základní náplň práce zdravotních sester. „Takových studentů bude mít FN Brno k dispozici celkem 92. Za asistence personálu tak mohou okamžitě pomáhat na odděleních,“ doplnila Plachá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků