Hlavní obsah
Mministryně financí Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Vláda stále neví, co po konci nouzového stavu. Vojtěch by chtěl celostátní stav pandemie

Co po konci nouzového stavu plánovaného do půlky května? Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by si představoval, že by se vyhlásil celostátní stav pandemie. Cesta k němu by mohla vést přes změnu ústavního zákona o bezpečnosti.

Mministryně financí Alena Schillerová a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Vláda stále neví, co po konci nouzového stavu. Vojtěch by chtěl celostátní stav pandemie

„Debatovali jsme o tom, že bychom vytvořili speciální stav pandemie, aby to nebylo vázáno na nouzový stav. Něco jako nový stav celostátní pandemie, který by umožňoval vydávat opatření o ochraně veřejného zdraví,“ prohlásil ministr Vojtěch na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády.

ČSSD v pondělí na jednání odmítla novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, díky které by ministr zdravotnictví získal větší pravomoci i ve chvíli, kdy už nebude platit nouzový stav, ale bude třeba některá opatření stále udržovat nebo znovu zavádět.

Zároveň přišla s tím, že by se mohlo rozhodovat na základě změněného ústavního zákona o bezpečnosti. Na změně bude do čtvrtka pracovat resort ministerstva vnitra vedený Janem Hamáčkem (ČSSD).

Otázku toho, jak rozšířit pravomoci ministra zdravotnictví nebo vlády ve chvíli, kdy už nebude platit nouzový stav, vláda řeší od minulého týdne. Sněmovna tehdy rozhodla o prodloužení nouzového stavu „pouze” do 17. května, ačkoliv harmonogram rozvolňování má vláda naplánovaný až do 25. května, a i po něm chtěla některá opatření udržovat.

Vojtěch: Můj návrh není proti ústavní

Hamáček po pondělním jednání vlády pro Novinky uvedl, že cestu přes změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví považuje za protiústavní.

To Vojtěch odmítá. „Náš legislativní odbor by nevytvořil protiústavní zákon. To jsou zkrátka dva názory na jeden zákon. Bavíme se o tom, jestli mají být tyto kompetence v rámci jednoho zákona. Pan ministr Hamáček má v tomto smyslu jiný názor,” reagoval na dotaz Novinek na tiskové konferenci Vojtěch.

„Na vládě nebyl spor, pokud jde o obsah, ale spíše o formu a proces, jakým by to mělo jít,” doplnil ministr s tím, že změna ústavního zákona by dala vládě větší kompetence.

Tu by ale muselo schválit 120 poslanců, a navíc by nesměli jednat ve stavu legislativní nouze, která právě za dobu nouzového stavu trvá. Vláda je tak v patové situaci.

ANO vs. ČSSD

Navíc má zjevný rozpor v tom, zda je lepší návrh ANO nebo ČSSD. Podle ministryně financí Aleny Schillerové může ústavnost posoudit pouze Ústavní soud.

„Do té doby je to jen hodnocení názorů,” uvedla Schillerová. Debata by na vládě měla pokračovat ve čtvrtek.

Pokud se ve čtvrtek neshodnou, je možné, že vláda Sněmovnu ještě jednou požádá o prodloužení nouzového stavu, ačkoliv už avizovala, že to neudělá, nebo 17. května většina opatření skončí.

„Pokud seznáme, že je situace dobrá a že nemáme nástroj, jak pokračovat, tak se může stát, že 18. budou muset některá opatření skončit. Já si ale nemyslím, že je to dobrá cesta,” dodal Vojtěch.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků