Hlavní obsah
 

Restaurace, bary a kluby úplně zavřou

Restaurace, bary a kluby budou muset od středy zavřít až do 3. listopadu. Zároveň s tím vláda v rámci zpřísnění protiepidemických opatření kvůli špatné situaci zakázala pití alkoholu na veřejnosti. Kabinet o tom rozhodl během pondělního jednání. Oznámil to ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na Twitteru.

 
Restaurace, bary a kluby úplně zavřou

„Uzavřeme prostor restaurací a zůstane jen take away,” oznámil po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že pokud se podaří za týden dostat reprodukční číslo na hodnotu 0,8, mohlo by se přistoupit ke zmírnění těchto opatření.

Výdejní okénka mohou fungovat do 20:00 hodin. Otevřeny mohou být hotelové restaurace, ovšem také jen do 20:00 hodin.

„Tato opatření by měla vést k tomu, že kontakty budou dramaticky sníženy a podaří se eliminovat nárůsty. Má to samozřejmě velké ekonomické dopady, ale budou připraveny programy, které zkompenzují ty ztráty, které mohou nastat,” doplnil Prymula.

Vláda tak reaguje především na situace, kdy se lidé po zavírací době restaurací, která je nyní ve 20:00 hodin, přesouvají na ulici a ve skupinkách pokračují v hovoru či zábavě.

Kabinet v pondělí také zakázal pití alkoholu na veřejně přístupných místech, čímž také reaguje na fakt, že lidé svá setkání přesouvají ven. „Cílem je omezit popíjení alkoholu v jakémkoli zevním prostoru, aby nebyla zneužívána ta výdejová okénka,” vysvětlil ministr.

„Musíme to udělat, protože už nemáme další šanci. Jsme nuceni přijmout opatření, která by v rámci dvou tří týdnů dokázala změnit ten explozivní trend, jinak by došlo k přetečení kapacity nemocnic,” komentoval změny Prymula.

Babiš ani Prymula prý nechtějí riskovat scénář, který se odehrál v Izraeli, kde se kvůli nekontrolovatelnému šíření onemocnění přistoupilo ke zcela plošným opatřením, a tedy fakticky uzávěru země.

Tato opatření budou od středy platit až do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil, že kabinet bude Sněmovnu v případě nepříznivého vývoje žádat o jeho prodloužení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků