Hlavní obsah

Íránci jsou překvapení. Škody po bombardování jsou menší, než čekali, plyne z odposlechů

3:47
3:47

Poslechněte si tento článek

Velikost škod způsobených americkými nálety na tři íránská jaderná zařízení zatím nejsou známé. List The Washington Post ale zveřejnil tajnými službami odposlechnutou komunikaci vysokých íránských představitelů, kde uvádějí, že škody byly menší, než sami čekali. Bílý dům list za článek kritizuje.

Foto: Maxar Technologies, Reuters

Satelitní snímky kráterů v íránském zařízení v Natanzu

Článek

The Washington Post uvedl informace s odvoláním na čtyři zdroje obeznámené s materiálem, který koluje ve vládě. Odposlechnuta byla zřejmě soukromá komunikace, které se účastnili íránští představitelé. Spekulovali, proč údery nařízené Donaldem Trumpem nebyly tak zničující a rozsáhlé, jak sami předpokládali.

List napsal, že je to další kamínek do mozaiky ukazující, že realita je mnohem složitější, než jak ji popisuje Donald Trump, který řekl, že operace „zcela a úplně eliminovala“ iránský jaderný vojenský program.

Trumpova administrativa nezpochybňuje existenci odposlechnuté komunikace, ale rozporuje závěry Íránců a jejich schopnosti posoudit výši škod.

„Je ostudné, že The Washington Post napomáhá lidem spáchat vážný trestný čin publikováním uniklých informací bez kontextu,“ uvedla tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. „Představa, že nejmenovaní íránští představitelé vědí, co se stalo pod stovkami stop trosek, je nesmysl. Jejich program jaderných zbraní skončil,“ dodala.

Administrativa odposlech zlehčuje, Trump běsní

Administrativa listu odpověděla že se Íránci mýlili, protože jsme „zničili jejich zařízení na konverzi kovu. Víme, že naše zbraně dopadly přesně tam, kam jsme chtěli, a měly účinek, jaký jsme chtěli“.

„Jednotlivý telefonát nejmenovaných Íránců nemá stejnou váhu jako zpravodajské vyhodnocení, které bere v potaz důkazy, pracuje s více zdroji a metodami,“ řekl představitel administrativy listu.

Trump z úniku informací, které zpochybňují velikost amerického úspěchu, obvinil na své sociální síti demokraty: „Měli by být stíháni.“

Škody nejsou dosud jasné

Na uzavřeném zasedání v Kongresu řekl ředitel CIA John Ratcliffe zákonodárcům, že několik íránských jaderných zařízení bylo zcela zničeno včetně zařízení na konverzi kovového uranu, které je klíčové pro výrobu samotné jaderné nálože. Ratcliffe dodal, že zpravodajská komunita je přesvědčena, že „naprostá většina íránského obohaceného uranu“ je „zřejmě pohřbena v Isfahánu a Fordó“.

Trump i zpochybňuje i možnost , že by Íránci mohli převézt zásoby vysoce obohaceného uranu jinam. V neděli uvedl: „Nemyslím si, že by to udělali. Je to velmi těžké, je to velmi nebezpečné a a nevěděli, že přijdeme.“

Vysoce obohaceného uranu bylo 408 kg, což není těžké odvézt i terénním autem. Ani ohrožení radioaktivitou není až tak vysoké. Samotný uran je méně radioaktivní než uranové rudy, kde jsou i další radioaktivní prvky.

Nejde o první zprávu zpochybňující velikost škod. S první přišla americká vojenská zpravodajská služba DIA 24 hodin po útoku. Uvedla, že část centrifug, kde se uran obohacuje, nebyla zničena. Její zveřejnění kritizoval Trump s tím, že měla malou důvěryhodnost, a to se už neuvádělo.

Sám íránský ministr zahraničních věcí Abbás Arakčí, který vede jednání s Američany o škodách na íránském jaderném programu, sdělil, že škody nejsou malé.

Institut pro studium války uvedl, že zpravodajské informace získané hned po útoku nebo krátce po něm, třeba po 48 hodinách, nemají takovou váhu, jako ty pozdější, kdy už se podaří navštívit zasažené místo. Izraelci uvádějí podle webu Axios, že Írán záměrně snižuje způsobené škody, že dokonce jeho specialisté a vojenští představitelé ve zprávách pro vedení umenšují škody.

Na druhou stranu však mohli odposlechnutí Íránci být skutečně překvapeni, že škody nebyly tak velké, jak čekali, protože si představovali, že americké zbraně jsou mnohem silnější.

Výběr článků

Načítám