Článek
Svého podřízeného okamžitě postavil mimo službu. „Probíhá interní šetření, takže musíme počkat na výsledky. V tuto chvíli nechci předjímat, nicméně přistupujeme k tomu s plnou vážností,“ ubezpečil.
Na biskupství přišel anonymní e-mail, v němž oznamovatel psal o sexuálním obtěžování, jemuž od Holubova blízkého spolupracovníka čelil. A mimo jiné poukázal na jeho trestní minulost, což doložil novinovými články. „O tom jsem skutečně neměl vůbec tušení. Dozvěděl jsem se to až teď. Když jsem ho přijímal, měl čistý trestní rejstřík,“ podotkl biskup.
Dotyčný v minulosti působil jako kantor v Chebu. „Dětem ukazoval porno, učil je různé sexuální praktiky, onanovat a podobně. Právě kvůli téhle kauze od nás musel odejít,“ popsala jedna z pracovnic školy, jež si nepřála uvést své jméno.
Šlo o případ z roku 2007. Tehdy devětadvacetiletý pedagog skončil ve vazbě, následně před okresním soudem v Chebu kvůli pohlavnímu zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a ohrožování mravnosti. O dva roky později si vyslechl rozsudek.
„Dostal pětiletou podmínku, desetiletý zákaz práce s dětmi a ambulantní ochranné sexuologické léčení,“ shrnul soudce a zároveň tiskový mluvčí Milan Homolka.
V roce 2015 padlo rozhodnutí, že se dotyčný osvědčil. O pět let později si zřejmě požádal o vymazání záznamu z trestního rejstříku. A právě tehdy se pravděpodobně dostal na plzeňské biskupství.
„Neměl jsem jedinou informaci, že by se něčeho měl dříve dopustit. Získal jsem na něj doporučení. Přiznám se, že tohle by mě ani ve snu nenapadlo,“ sdělil Holub. „Myslím, že jsme nic nezanedbali. Neměl jsem totiž možnost, jak se o jeho minulosti dozvědět,“ doplnil.
Za pravdu mu dal soudce Homolka. „Skutečně neměli šanci, jak to zjistit. Opis se vydává pouze orgánům činným v trestním řízení,“ vysvětlil.
Biskup přiznal, že pokud by o jeho trestu věděl, zásadně by to měnilo situaci. Jeho podřízeného se redakci podařilo telefonicky zastihnout. K záležitosti se ale nechtěl vyjadřovat. „Bez komentáře,“ řekl pouze a zavěsil.
Aktuálním podnětem o sexuálním obtěžování už se zabývá také plzeňská policie, potvrdila její mluvčí Pavla Burešová. „Jsme na samotném počátku,“ dodala.
Protože e-mail byl anonymní, vyzvalo biskupství pisatele, aby se obrátil na pověřené osoby v diecézi, které se problematikou zabývají, eventuálně na spolek Někdo ti uvěří. „Považujeme prevenci, transparentnost a ochranu lidské důstojnosti za zásadní,“ uzavřela mluvčí biskupství Nicola Elisabeth Šimandlová.