Hlavní obsah
25. 5. 2020 povoluje se Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Přehledně: Co se 25. května otevírá a za jakých podmínek

Česko se pomalu vrací do normálu. Od pondělí 25. května začne poslední vlna rozvolňování. Otevřou vnitřní prostory restaurací, kaváren a barů. Pro veřejnost se zpřístupní také vnitřní a venkovní koupaliště, wellness centra či sportoviště. Rozvolní se také pravidla pro nošení roušek a část dětí se může dobrovolně vrátit do škol. Povoleny budou také hromadné akce do 300 osob. Kompletní seznam změn naleznete přehledně v článku.

25. 5. 2020 povoluje se Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Přehledně: Co se 25. května otevírá a za jakých podmínek

Roušky

Od 25. května musí lidé nosit roušku ve vnitřních prostorách staveb (mimo bydliště) nebo v MHD. Zároveň budou povinné i na všech ostatních místech, kde se nachází alespoň dvě osoby v bližší vzdálenosti než 2 metry, pokud se nejedná o členy domácnosti.

Výjimku mají stejně jako doposud například děti do dvou let a děti ve školkách nebo žáci a studenti při výuce (musí ale dodržovat jedenapůlmetrové rozestupy). Výjimku mají také moderátoři nebo lidé, kteří pracují v kancelářích (pokud jsou od sebe dál než 2 metry) či v horku.

Restaurace, obchodní centra

V pondělí otevřou vnitřní prostory restaurací, kaváren, barů a dalších provozoven stravovacích služeb. Otevřít mohou nově i stravovací zařízení v nákupních centrech.

U vchodu do zařízení či na venkovní zahrádku musí být umístěna dezinfekce. Obsluha pak musí vydezinfikovat stůl před usazením každé nové skupiny. Provozovatel musí bránit shromažďování osob do vzdálenosti menší než 2 metry.

Do restaurace, kavárny i baru bezpečně

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

V stravovacích zařízeních bude povinná rouška pro obsluhu i pro zákazníka. Ten ji ale bude smět u stolu sundat při konzumaci jídla a pití. Omezená bude také otevírací doba. Zařízení musí mít zavřeno od 23 do 6 hodin. V této době je ale možné nadále realizovat prodej přes výdejní okénko.

Hotely

Ubytovací služby se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) rozvolní prakticky kompletně. I přesto ale platí určitá pravidla.

Při vstupu do hotelu bude muset být umístěna dezinfekce. Před ubytováním nového hosta musí být vydezinfikovány všechny kontaktních plochy, jako jsou například vypínače, kliky, madla či ovládače klimatizace.

Při snídani formou bufetu musí být minimalizován kontakt hostů formou rozestupů a jednoporcových balení. Prostírání a ubrousky mají být na stoly podávány až po usazení hosta ke stolu.

Hromadné akce

Od 25. května budou povoleny také hromadné akce ve venkovních i vnitřních prostorách do 300 osob. To se týká například kin, divadel nebo komorních koncertů.

Bude muset být ale zachováván odstup mezi osobami nejméně 2 metry (s výjimkou členů domácnosti). K dispozici bude muset být u vchodu také dezinfekce.

Koupaliště, sportoviště

Uvolnění se bude týkat také krytých i nekrytých koupališť, sportovišť, saun a wellness center.

Před vstupem na koupaliště bude umístěna dezinfekce. Toalety budou otevřené. Šatny a sprchy budou v provozu ob jednu skříňku. V areálech bude povinné nosit roušku, tu lze sundat na dece a při koupání. Dále je nutné v areálu dodržovat rozestupy 1,5 až 2 metry, Na dece, ručníku nebo osušce pak budete muset být nejméně 2 metry od dalšího návštěvníka, pokud se nejedná o člena rodiny. Kapacita bazénů bude omezena na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce.

Na koupaliště bezpečně

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Otevřít mohou také akvacentra.  Na tobogánu i před ním a ve vířivkách musíte udržovat rozestupy nejméně 1,5 metru. Omezeny budou umělé vodopády a fontány. Zakázány jsou atrakce jako divoká řeka nebo umělé vlny.

Otevřou také sauny a wellness centra, jejich režim ale bude také omezený. Sauny se musí vytápět minimálně na sedmdesát stupňů. V provozu nebudou páry nebo kádě s ledovou tříští.

Na sportovišti se pak může nacházet ve stejné době nejvýše 300 osob. Musí být zachovaná vzdálenost mezi sportovci a ostatními osobami nejméně 2 metry. Sportovci v době tréninku nebo zápasu nejsou povinni nosit roušku.  Na sportovišti musí být dezinfekce.

Zámky, zoologické, botanické zahrady 

Od pondělí bude možné navštívit také vnitřní prostory hradů, zámku, zoologických, botanických a dendrologických zahrad. I zde ale platí určitá pravidla. Mezi návštěvníky musí být dodržovány odstupy alespoň 2 metry, opět s výjimkou členů domácnosti. V prostorách platí povinnost nosit roušku.

Na hradech a zámcích bude počet návštěvníků v placených venkovních prostorech v jednom dni omezen tak, aby nepřesáhl 150 osob na jeden hektar plochy zařízení.

Sociální služby

Od pondělí budou povoleny návštěvy v sociálních a zdravotnických lůžkových zařízeních. Za jedním klientem ale mohou přijít maximálně dvě osoby najednou. Těm bude při vstupu změřena teplota. Pokud je to možné, měly by návštěvy probíhat ve venkovních prostorách zařízení nebo v jednolůžkových pokojích. Návštěvy na dvoulůžkovém a vícelůžkovém pokoji by měly být odděleny paravánem nebo jinou překážkou tak, aby byla oddělena od lůžek ostatních klientů.

Ne všechna zařízení ale pro návštěvy otevřou. Například Fakultní nemocnice Brno ani Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně od pondělí návštěvy nepovolí.

Povoleny nebudou také návštěvy v nemocnicích v okrese Karviná, a to kvůli zvýšenému počtu nákaz v souvislosti s Dolem Darkov.

Školy 

Od 25. května bude také možná osobní přítomnosti žáků 1. stupně základních škol na výuce. Účast bude dobrovolná, nadále bude pokračovat i distanční výuka.

Harmonogram uvolnění škol a školských zařízení (platný od 30. 4. 2020)

Foto: Ministerstvo školství ČR

Doporučený počet žáků ve školní skupině bude 15, vždy musí být splněna podmínka jedno dítě v lavici. Složení skupin bude neměnné. Vzájemný kontakt skupin bude omezený. Školní družiny, školní kluby ani zájmové kroužky nad rámec jedné skupiny povoleny nebudou. Tělesná výuka bude zakázána. V průběhu vyučování bude doporučeno nošení roušky, ale vyučující bude moci o jejím nošení rozhodnout podle potřeby.

Taxislužby (dosud nepovolené);

V provozu budou smět být také alternativní taxislužby (klasické, s taxametrem nesměly poskytnout služby jen do konce března). Provozovatel musí ale zajistit dezinfekci a stejně jako klient musí mít roušku.

Tetovací salony, piercing 

Od pondělí budou povoleny také živnosti, při nichž je porušována integrita kůže, jako je například tetování, piercing nebo permanentní make-up. I v tomto případě ale musí být dodržovány určitá pravidla. Pokud v místnosti pracuje více pracovníků současně, jsou jednotlivá pracoviště oddělená plentou. Pracovníci a zákazníci musí nosit roušky. Zároveň musí být také křeslo nebo lehátko vydezinfikováno po každém zákazníkovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků