Hlavní obsah
 

Dušek: Pokud opatření nezaberou, do konce října máme 250 tisíc nových případů

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) Ladislava Duška by mohlo do konce října přibýt dalších 200 až 250 tisíc nových pacientů s koronavirem. Změnit to ale může pokles reprodukčního čísla – tedy kolik lidí nakazí jeden nemocný. To je nyní na hodnotě 1,4. Kolaps zdravotnictví podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého zatím nehrozí.

 
Dušek: Pokud opatření nezaberou, do konce října máme 250 tisíc nových případů

„V druhé polovině října, a to při reprodukčním čísle 1,4, by mohlo v druhé polovině října být nově diagnostikováno mezi 200 až 250 tisíci občany,“ sdělil v pátek na pravidelné tiskové konferenci Dušek. Podle něj se ale s velkou pravděpodobností projeví vládou přijatá opatření, a tento scénář se tak nenaplní.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se ale i tak situace vyvíjí nepříznivým směrem. „Jsme na počátku doby, která bude složitá. Čekají nás další tři týdny, kdy bude počet lidí s koronavirem narůstat,“ uvedl v pátek.

Při vysokých počtech je i malé R problém

Podle Duška je pak hlavní komplikací vysoký počet nově nakažených.

„Když je velký počet pacientů, tak je i malé R problémové. Objem pacientů tak i při malém reprodukčním čísle povede k nárůstu,“ vysvětlil. Cílem je tak reprodukční číslo dostat pod hodnotu jedna.

Dalším problémem je, že je vysoký počet nově diagnostikovaných lidí z celkového denního počtu provedených testů. „Roste tedy podíl případů z podílu testů, a to až k vysokým, rizikovým hodnotám, tedy k 30 procentům,“ dodal.

Koronavirus se navíc začíná stále více šířit i mezi rizikovými skupinami. Zatímco v září bylo ve skupině lidí starších 65 let přes 14 procent, v říjnu je to již více než 20 procent. V tomto měsíci se tak nakazilo 9500 lidí starších 65 let, přes 2000 v domovech pro seniory.

Kolaps nehrozí 

To tak podle Duška bude znamenat větší nátlak na zdravotnická zařízení. „Uděláme vše pro to, aby došlo k poklesu nakažených v rizikových skupinách,“ slíbil.

Podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého ale kolaps zdravotnictví kvůli epidemii covidu nehrozí. „Nejbližší týdny budou ale velmi těžké,” řekl v pátek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků