Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch před úterním jednáním Sněmovny Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Co bude po konci nouzového stavu? Vojtěch připravuje speciální zákon

Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon pro boj s koronavirem, který bude mít dočasnou účinnost. Mimořádná opatření by měla nadále schvalovat vláda. Na Twitteru to uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch před úterním jednáním Sněmovny Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Co bude po konci nouzového stavu? Vojtěch připravuje speciální zákon

„Hledáme cestu, jak po nouzovém stavu nadále ochránit občany před epidemií. Po poradě ústavních právníků, ministerstev zdravotnictví a vnitra a vlády jsme začali psát speciální zákon pro boj s koronavirem,” napsal na Twitter Vojtěch.

Zákon by měl být podle ministra dočasný a mimořádná opatření, která budou podle něho vyhlašována, by měla schvalovat vláda. „Ve čtvrtek ho předložím na vládu," dodal Vojtěch.

Co bude dál?

Vyřešit by to tak mělo situaci, se kterou v posledních dne kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) potýká. Nyní totiž opatření, která omezují pohyb i provoz maloobchodu a služeb, vyhlásila vláda na základě krizového zákona. Jeho platnost ale skončí s nouzovým stavem, což by mělo být 17. května. Spolu s tím by skončila také vládní opatření.

Ministerstvo zdravotnictví tak původně chtělo novelizovat zákon o ochraně veřejného zdraví. Díky tomu by dostal šéf resortu Vojtěch větší pravomoci, a mohl by tak bez souhlasu vlády rozhodnout právě o omezení provozu či o úplném uzavření obchodů včetně nákupních center. Opatření by tudíž mohla trvat i po skončení nouzového stavu.

Po kritice opozičních stran i ústavních právníků nakonec ministerstvo zdravotnictví návrh stáhlo. Vojtěch nezískal podporu ani koaličních sociálních demokratů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků