Hlavní obsah

Zelenskyj má v Bílém domě nečekaného spojence. Melanii Trumpovou

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má v Bílém domě nečekaného spojence. Stala se jím manželka amerického prezidenta Melania Trumpová. Za dodávkou raket systému protivzdušné obrany Patriot pro Kyjev není náhlý názorový obrat Donalda Trumpa, ale právě jeho manželka, píše deník The Times.

Foto: Profimedia.cz

Melania Trumpová přihlíží, jak se její manžel vítá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem (archivní foto)

Článek

V projevu v Oválné pracovně v pondělí odpoledne prezident Trump řekl: „Jdu domů a říkám první dámě: ‚Dnes jsem mluvil s Vladimirem, měli jsme skvělý rozhovor.‘ A ona mi odpověděla: ‚Opravdu? Právě bylo bombami zasaženo další město.‘“

Toto odhalení naznačuje, že pětapadesátiletá Melania má na politické myšlení svého muže mnohem větší vliv, než by mnozí předpokládali, píše The Times. V poslední době sice strávila značné množství času mimo Washington, a to v jejich sídle v Mar-a-Lago v Palm Beach a Trump Tower v New Yorku, poblíž svého syna Barrona, studenta prvního ročníku na Newyorské univerzitě. V květnu se tvrdilo, že od inaugurace svého manžela strávila Melania v Bílém domě méně než 14 dní.

Její zájem o rusko-ukrajinský konflikt lze vysvětlit původem, píše deník The Times a připomíná, že se americká první dáma narodila v roce 1970 za železnou oponou. Již dříve popsala svůj obdiv k americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi, který pomohl ukončit studenou válku. Melania se svým synem Barronem často mluví slovinsky a ona si stále ponechává pas EU.

„Melaniina náklonnost k Ukrajině není vůbec překvapivá vzhledem k tomu, že vyrostla v bývalé Jugoslávii, v zemi, která nemá Rusko v lásce,“ uvedla Mary Jordanová, autorka jejího životopisu The Art of Her Deal: The Untold Story of Melania Trump. Měl tím na mysli Slovinsko, Srbsko například pojí s Ruskem historicky velmi přátelské vazby. „Má více zkušeností než ostatní lidé ve vládě, kteří se snaží prosadit svůj názor,“ dodala Jordanová.

Podle ní otec první dámy, jednaosmdesátiletý Viktor Knavs, stále pendluje mezi Spojenými státy a Slovinskem, kde Melania vyrostla, a má v evropské politice přehled. „Její domovská země je pro Ukrajinu a lidé tam jsou zděšeni, že Spojené státy už najednou Ukrajinu nevyzbrojují,“ řekla Jordanová.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Melania má na Donalda Trumpa větší vliv, než se předpokládalo.

Existují také důkazy o Melaniině předchozí nespokojenosti s válkou. V únoru 2022, v měsíci, kdy Putin napadl Ukrajinu, Trump označil ruského prezidenta za „důvtipného“ a „génia“.

Melania ale jeho názor rozhodně nesdílela. Uvedla, že zabíjení nevinných civilistů je „srdcervoucí“ a „strašlivé“. Ve zprávě zaslané jejím dvěma milionům sledujících na sociálních sítích, je vyzvala, aby přispěli Červenému kříži, a uvedla, že její „myšlenky a modlitby“ jsou „s ukrajinským lidem“.

Navzdory zástupu poradců pro národní bezpečnost a zahraničněpolitických analytiků, které má Trump k dispozici, se zdá, že jeho manželka může mít nejdůležitější hlas ze všech.

„Trump naslouchá určitým lidem v určitých věcech,“ říká Jordan. „Naslouchá zejména lidem, kteří jsou mu opravdu blízcí. A zvláště když je jejich příjmení Trump,“ dodala Jordanová.

Výběr článků

Načítám