Hlavní obsah

Záhadné přežití. Německá turistka v australské buši od auta odešla s úrazem hlavy a vydržela 12 dní

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

V pátek byla ve státě Západní Austrálie nalezena šestadvacetiletá německá turistka Carolina Wilgaová, která předtím strávila dvanáct dní v nehostinné buši. Její první veřejná výpověď ukázala, že je její přežití ještě překvapivější, protože od své dodávky neodešla do divočiny svévolně, ale ve zmatku způsobeném úderem do hlavy při autonehodě.

Carolina Wilgaová se před ztracením zastavila na benzínce, našli ji po 12 dnechVideo: Reuters

Článek

„Někteří lidé se možná ptají, proč jsem vůbec odešla od auta, když jsem v něm měla vodu, jídlo a oblečení. Odpověď zní: Ztratila jsem kontrolu nad vozidlem a svalila se ze srázu. Při havárii jsem se značně udeřila do hlavy. Kvůli nehodě jsem zmatená opustila auto a ztratila se,“ popsala v pondělním vyjádření Wilgaová.

Její rodina a přátelé posléze kontaktovali australskou policii, že s turistkou od 29. června nemluvili, a začalo pátrání, informuje deník The Guardian. Poslední stopy po ní byly nalezeny v městečku Beacon, kde navštívila místní obchod. Policejní vrtulník ve čtvrtek objevil její uvízlou dodávku v oblasti přírodní rezervace Karroun Hill.

Zatímco policie v pátek prohledávala jen malý okruh kolem auta ve snaze najít stopy, které by jí ukázaly, kterým směrem se Wilgaová vydala, ztracená turistka sama o 24 kilometrů dál na stezce zastavila projíždějící auto. Byla dehydratovaná, vyčerpaná, hladová a poštípaná od komárů, kvůli čemuž skončila v nemocnici.

Policejní inspektorka Jessica Securoová na tiskové konferenci odhalila, že Wilgaová u svého vozu, který byl po nehodě neschopný další jízdy, ještě přibližně den zůstala, než ji ovládla panika a vydala se hledat pomoc. Řídila se pozicí slunce a mířila na západ. S sebou si vzala jen omezené množství potravin a vody, a později proto pila dešťovou vodu z kaluží.

Wilgaová ve svém vyjádření poděkovala všem, kteří se na pátrání po ní podíleli nebo ho podporovali. „Předtím jsem nevěděla, kde mám v kultuře na druhé straně světa místo, ale teď cítím, že jsem její součástí. Západní Austrálie mě naučila, co to skutečně znamená být součástí opravdové komunity. Tady na lidskosti, solidaritě a vzájemné péči opravdu záleží a to se počítá nejvíc,“ uvedla Wilgaová.

„Myšlenka na všechny ty lidi, kteří ve mě věřili, hledali mě a stále doufali, mi v nejtemnějších chvílích dala sílu jít dál. Má nejhlubší poděkování jdou za každým člověkem, který na mě jen pomyslel, a samozřejmě také za mou zachránkyní a andělem Taniou (řidičkou, která Wilgaovou nalezla - pozn. red.). Jsem více než vděčná, že jsem přežila. Díky Austrálie, jsi skvělá,“ dodala německá turistka.

K příběhu ztracené turistky se vyjádřil i premiér Západní Austrálie Roger Cook. „Nedovedu si představit, jak traumatické to pro ni bylo, a nedokážu si představit nadšení, které musela její matka, rodina a přátelé pocítit, když bylo nahlášeno, že je v bezpečí. Každý by si měl ale uvědomit, jak nebezpečné dokážou buš a naše vnitrozemí být. Jestli hodláte podniknout rozsáhlou cestu po regionální Západní Austrálii, prosím, řádně se na to připravte,“ prohlásil Cook.

Cook také připomněl případ amerického hasiče Roberta Boguckého, který v roce 1999 strávil 43 nocí ve Velké písečné poušti. „Vždy to jsou nešťastné okolnosti, ale jsou to také příležitosti jednoduše oslavit lidského ducha a odolnost,“ dodal Cook.

Výběr článků

Načítám