Článek
„Někteří lidé se možná ptají, proč jsem vůbec odešla od auta, když jsem v něm měla vodu, jídlo a oblečení. Odpověď zní: Ztratila jsem kontrolu nad vozidlem a svalila se ze srázu. Při havárii jsem se značně udeřila do hlavy. Kvůli nehodě jsem zmatená opustila auto a ztratila se,“ popsala v pondělním vyjádření Wilgaová.
Její rodina a přátelé posléze kontaktovali australskou policii, že s turistkou od 29. června nemluvili, a začalo pátrání, informuje deník The Guardian. Poslední stopy po ní byly nalezeny v městečku Beacon, kde navštívila místní obchod. Policejní vrtulník ve čtvrtek objevil její uvízlou dodávku v oblasti přírodní rezervace Karroun Hill.
Zatímco policie v pátek prohledávala jen malý okruh kolem auta ve snaze najít stopy, které by jí ukázaly, kterým směrem se Wilgaová vydala, ztracená turistka sama o 24 kilometrů dál na stezce zastavila projíždějící auto. Byla dehydratovaná, vyčerpaná, hladová a poštípaná od komárů, kvůli čemuž skončila v nemocnici.
Policejní inspektorka Jessica Securoová na tiskové konferenci odhalila, že Wilgaová u svého vozu, který byl po nehodě neschopný další jízdy, ještě přibližně den zůstala, než ji ovládla panika a vydala se hledat pomoc. Řídila se pozicí slunce a mířila na západ. S sebou si vzala jen omezené množství potravin a vody, a později proto pila dešťovou vodu z kaluží.
Wilgaová ve svém vyjádření poděkovala všem, kteří se na pátrání po ní podíleli nebo ho podporovali. „Předtím jsem nevěděla, kde mám v kultuře na druhé straně světa místo, ale teď cítím, že jsem její součástí. Západní Austrálie mě naučila, co to skutečně znamená být součástí opravdové komunity. Tady na lidskosti, solidaritě a vzájemné péči opravdu záleží a to se počítá nejvíc,“ uvedla Wilgaová.
„Myšlenka na všechny ty lidi, kteří ve mě věřili, hledali mě a stále doufali, mi v nejtemnějších chvílích dala sílu jít dál. Má nejhlubší poděkování jdou za každým člověkem, který na mě jen pomyslel, a samozřejmě také za mou zachránkyní a andělem Taniou (řidičkou, která Wilgaovou nalezla - pozn. red.). Jsem více než vděčná, že jsem přežila. Díky Austrálie, jsi skvělá,“ dodala německá turistka.
K příběhu ztracené turistky se vyjádřil i premiér Západní Austrálie Roger Cook. „Nedovedu si představit, jak traumatické to pro ni bylo, a nedokážu si představit nadšení, které musela její matka, rodina a přátelé pocítit, když bylo nahlášeno, že je v bezpečí. Každý by si měl ale uvědomit, jak nebezpečné dokážou buš a naše vnitrozemí být. Jestli hodláte podniknout rozsáhlou cestu po regionální Západní Austrálii, prosím, řádně se na to připravte,“ prohlásil Cook.
Cook také připomněl případ amerického hasiče Roberta Boguckého, který v roce 1999 strávil 43 nocí ve Velké písečné poušti. „Vždy to jsou nešťastné okolnosti, ale jsou to také příležitosti jednoduše oslavit lidského ducha a odolnost,“ dodal Cook.