Hlavní obsah

Petříček: Situace s cestováním na Kypr a do Slovinska se do týdne nevyřeší

– Praha
Novinky, Alex Švamberk

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČCSD) nevyloučil v neděli v České televize pomoc rodinám, které si musejí nově před cestou na Kypr nebo do Slovinska platit za provedení testu na covid-19. Vláda o tom bude jednat. Bez potvrzení o negativním testu by lidé skončili v karanténě nebo by se museli cesty vzdát. Petříček nesdílí optimistický pohled, že se vše rychle vyřeší a do týdne bude opět mezi bezpečnými zeměmi.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Článek

Petříček přiznal, že je „situace vážná a vláda by se tím měla zabývat“. Zmínil i otázku případného odškodnění rodin, protože test vyjde na 1750 korun. To představuje u čtyřčlenné rodiny 7000. „Bude to řešit Klára Dostálová a očekávám, že přijde s jasnou odpovědí, jestli lze uplatnit náhrady škody.“

Petříček připustil, že požadavky Kypru a Slovenska představují problém pro Čechy mířící na dovolenou: „Tisícům lidí to komplikuje život, řada lidí kvůli tomu ani neodcestuje. Jedná se o test, který se musí udělat velmi rychle. Nejsou ani kapacity, protože se část kapacit uzavírala.“

Petříček dodal, že by se mělo zvážit vytvoření rezervních kapacit na testování.

Měli jsme reagovat rychleji. Ministr Petříček připustil selhání v Karviné

Koronavirus

Ministr zahraničí se nedomnívá, že by se Česká republika mohla do týdne vrátit mezi bezpečné země, i když to diplomaticky přímo neřekl: „Zopakuju pouze to, že musíme za prvé dostat pod kontrolu situaci na Karvinsku. Nepředpokládám, že bychom se dostali na seznam bezpečných zemí, pokud se situace nezmění. V tom musí vláda udělat víc. Je potřeba se zaměřit na to, jak zamezit dalšímu šíření. Řešíme i detaily podmínek, v případě Slovinska jsem rád, že je možný tranzit přes jejich území, a že vyslyšeli, že když lidé mají rezervované ubytování, mohou s testem ne starším než 36 hodin vstoupit do země.“

Vojtěch: Situace na Karvinsku není nikterak závažná, má to v gesci krajská hygiena

Koronavirus

Zaznělo i to, že zpřísnění podmínek udělalo Slovinsko, aby řešilo své vlastní problémy s nakaženými pracovníky z Bosny a Hercegoviny a mezi méně bezpečné země zařadilo i Chorvatsko. „Měli množící se případy spojené s pracovní migrací z Balkánu,“ řekl Petříček. „Já rozumím tomu, že se to musí řešit ve chvíli, kdy máte neodpovědné lidi, kteří nenahlásili, že přijeli z rizikové oblasti,“ dodal.

V Chorvatsku však také přibývá nakažených, i když je to hodně lokalizované.

Reklama

Výběr článků

Načítám