Hlavní obsah

Vláda chce víc zdanit tabák. Krabička cigaret by podražila minimálně o osm korun

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Vláda ve svém konsolidačním balíčku navrhuje růst spotřební daně na tabák, větší zdanění zahřívaného tabáku a nově zavést daň i na elektronické cigarety. Vyplývá to z materiálů, které ve čtvrtek prezentoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Foto: Envato Elements

Ilustrační foto

Článek

Spotřební daň by se měla podle návrhu příští rok zvýšit o deset procent a o dalších pět procent každoročně v letech 2025 až 2027. U zahřívaného tabáku má růst příští rok o 15 procent a stejně až do roku 2027. Spotřební daň rostla už letos, kdy se krabička cigaret zdražovala o nejméně čtyři koruny.

Změny v dani by vedly k tomu, že příští rok krabička cigaret zdraží v průměru o nejméně osm až devět korun a u zahřívaného tabáku o tři až čtyři koruny, konečná cena ale bude záležet na jednotlivých výrobcích, uvedl Jiří Sochor mluvčí společnosti JTI International, která v ČR prodává mimo jiné cigarety Camel nebo Winston.

Loni zůstal výnos z tabáku za očekáváním

Spotřební daň doposud rostla v rámci daňového balíčku, se kterým přišla předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Daň podle něj stoupá v letech 2021 až 2023 zhruba o pět procent ročně. Nejvyšší skokové zdražení bylo v roce 2020, kdy se daň zvedla o deset procent. V roce 2022 daň na tabákové výrobky do státního rozpočtu přinesla 59,35 miliardy Kč, v roce 2021 to bylo 56,22 miliardy Kč.

Klasické cigarety mohou skončit do 10 let, míní generální ředitelka Philip Morris

Ekonomika

Ekonom BH Securities Štěpán Křeček v lednu upozornil na to, že loňský výnos ze spotřební daně na tabák zůstal za očekáváním státu.

Podle vládního návrhu je nyní zahřívaný tabák zdaněn na zhruba pětinové úrovni oproti klasickému tabáku, v roce 2024 by se poměr měl zvednout na 29 procent.

Nová spotřební daň z elektronických cigaret má vycházet z evropské tabákové směrnice, která regulaci těchto produktů zavede.

Mluvčí JTI Sochor řekl, že plán vlády je ambiciózní vzhledem k tomu, že výběr spotřební daně v posledních letech stagnoval a spíše klesal. Uvedl, že to vedlo například k přiblížení cen cigaret v ČR k cenám v Německu. „Kvůli tomu se zásadně zmenšil objem prodaných cigaret na českých hranicích spotřebitelům z Německa – před čtyřmi lety to byla třetina trhu, dnes je to nejlépe deset procent,“ uvedl.

V Polsku cigarety levnější až o 50 korun

Sochor poukázal také na rozdíly mezi ČR a Polskem, kde jsou cigarety až o 50 korun levnější. „Polské cigarety vloni tvořily přes čtyři procenta české spotřeby, kdy na čtyři procenta narostly během dvou posledních let prakticky z nuly, letos bude tento podíl ještě vyšší,“ dodal.

Mluvčí British American Tobacco ČR Tomáš Tesař rovněž upozornil na to, že příjem daně z tabáku je v posledních letech stabilní, případně lehce klesá. „Nelze předpokládat, že další navýšení daní by státu přineslo více peněz,“ uvedl. Doplnil, že za poslední tři roky prodeje cigaret v ČR klesly asi o čtvrtinu a spotřebitelé se přesouvají k méně škodlivým variantám, jako je zahřívaný tabák, který by měl proto být zdaněn v menší míře než klasický tabák.

Konsolidační balíček

Vláda Petra Fialy představila dlouho očekávaný seznam změn, kterými chce snížit zadlužování státu a ozdravit veřejné finance. Co vše tzv. konsolidační balíček obsahuje:

PŘEHLEDNĚ: Co obsahuje konsolidační balíček vlády

Domácí

Reklama

Výběr článků

Načítám