Hlavní obsah

Vojtěch: Musíme být přísní, tresty za porušování karantény jsou nutné

• Aktualizováno
Novinky,

Přísná opatření proti nemoci Covid-19 nebudou trvat jen avizované dva týdny, ale potrvají nejméně do Velikonoc. Pak by se mohla opatření uvolňovat. V televizi Prima to řekli ministr zdravotnictví Adam Vojtech a jeho náměstek a šéf krizového štábu Roman Prymula. Jako poslední se otevřou školy, plánuje se to na přelom května a června, možná ale budou fungovat až od září. Zákaz vycházení se zatím neplánuje, ale hranice mohou být uzavřené i dva roky.

Foto: Novinky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Článek

„Velikonoce nebudou tak jako každý rok z hlediska navštěvování příbuzných,“ řekl Adam Vojtěch, „musíme na to všechny občany připravit. Budeme chtít, aby to omezení trvalo i přes ně.“

Ministr vysvětlil i důvod: „Velikonoce jsou tím obdobím, kdy se lidé setkávají. Viděli jsme to v Číně na (čínský) Nový rok.“ Právě tehdy jeli Číňané za příbuznými a roznesli nemoc Covid-19 po Číně. Náměstek Prymula vysvětlil i to, proč nechce, aby lidé jezdili na chaty: „Jsou oblasti, kde nemoc není.“

Česko má 1120 potvrzených případů nákazy koronavirem

Koronavirus

Vojtěch ještě dodal, že u vnitřních opatření „cílíme na dobu po Velikonocích“.

Pak by mohlo dojít k uvolňování tvrdých opatření, dodal Prymula. Cílem je podle něj snižovat počet nakažených a přenos mezi lidmi, počítá však, že nakažených bude přibývat.

Cílíme na deset tisíc

„Cílím na 8500 až deset tisíc.“ Dodal ale, že prognózy se teprve upřesňují, jak přicházejí další data. I pak budou přibývat nakažení, ale v procentech. „Já se snažím říkat predikce, které jsou reálné, ale každý model má určitou míru nejistoty. Po prvních dnech po opatřeních je to trochu věštění, varoval bych před přehnaným optimismem.“

Zásilky z Číny dorazily: 2 miliony respirátorů, 12 milionů roušek

Koronavirus

„Pokud se to podaří, to by mohlo být někdy po Velikonocích, to bychom mohli opatření uvolňovat a vracet zemi k normálnímu životu. Průmysl ta opatření dusí,“ dodal Prymula s tím, že opatření se budou uvolňovat nejspíš jen u nás. „Budeme muset být opouzdřeni. Situace v ostatních evropských zemích nebude dobrá. To budou měsíce a dlouhé měsíce.“

„Jde o to vyvarovat se toho, abychom neměli druhou nebo třetí vlnu epidemie, aby sem z jiných států, jako je Itálie, Francie, Španělsko, Německo nezačali proudit lidi,” dodal Vojtěch.

Do školy se možná do prázdnin nepůjde 

Prymula nevyloučil, že v tomto školním roce už děti do školy nepůjdou. Ministr Vojtěch se s tím ztotožnil: „Je to možné, my toto opatření budeme rozvolňovat jako jedno z posledních, nemůžeme si dovolit otevřít školy.“

V těch je kvůli vysoké koncentraci lidí vysoké riziko šíření nákazy. Zatím se však nepočítá s tím, že by se do prázdnin školy neotevřely. „Předpokládáme, že to uděláme někdy na přelomu května a června. Je otázka, jestli budou školy otevřené několik týdnů a začnou prázdniny, anebo se otevře v září.“ To však závisí na ministerstvu školství. „Chtěl bych ale, aby se vyřešily maturity. To by proběhnout mělo. Ostatní je věc diskuse,“ dodal Prymula.

Zákaz vycházení není aktuální

Prymula se vyjádřil i k možnosti úplného zákazu vycházení: „Zákaz vycházení není aktuální.“ Připustil však, že to není ani vyloučené. „Jiné by to ale mohlo být, pokud bychom se dostali přes 10 000 nakažených, to by se ukázalo, že opatření nefungují, jak mají.“

„Řada zemí má exponenciální nárůst. Pokud se podíváme na model, který byl v zvolen v asijských zemích, že se na 14 dnů zastaví všechno, nebude žádná doprava, lidé musejí zůstat doma s výjimkou kritické infrastruktury, tak se v těch 14 dnech křivka sníží,“ dodal Prymula k tomu, jaké taky existuje řešení.

Mnohem pravděpodobnější ale aktuálně je, že se uzavřou hranice i pro takzvané pendlery, tedy Čechy, kteří dojíždějí za prací za hranice republiky. Ti dosud měli ze zákazu cestování výjimku. „Budu navrhovat, aby se hranice uzavřela. Máme tu případy pendlerů, kteří jsou pozitivní,“ řekl Adam Vojtěch.

Bez roušek to nejde

Ministr zároveň znovu apeloval na dodržování stanovených pravidel. „Pokud se nám nepodaří dostat epidemii na přírůstky nula nebo dvě desítky, tak se roušky budou muset nosit.“

Vojtěch hájil i tresty za porušení vládních nařízení v nouzovém stavu: „Tresty musí být. Pokud nebudeme přísní, můžeme to mít o týden déle. Dopad na průmyslu je přitom ohromný.“

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

V Česku je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) hospitalizováno 74 osob s nemocí COVID-19. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, na plicní ventilaci jedenáct. Jeden muž ve Všeobecné fakultní nemocnici je na speciálním přístroji ECMO, který okysličuje krev.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám