Hlavní obsah

Němci zvažují vyjmutí imunních lidí z restrikcí

Právo, DPA, ČTK, nek

Německo připravuje rozsáhlou studii, která má ukázat, kolik lidí zotavených z nákazy koronavirem je vůči infekci už imunní a mohlo by se tak i v podmínkách pokračujících restrikcí v plném rozsahu zapojit do pracovního procesu.

Foto: Pool, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Experti z Helmholtzova institutu pro výzkum infekcí v dolnosaském Braunschweigu hodlají do projektu zapojit 100 tisíc dobrovolníků. Krevními testy chtějí ještě během dubna zjistit, zda a do jaké míry se u nich vytvořily příslušné protilátky, přičemž kontroly by se v pravidelných časových odstupech opakovaly.

To by umožnilo sledovat další postup pandemie a ulehčit rozhodování o tom, kdy opět otevřít školy nebo povolit velká shromáždění lidí při kulturních a sportovních akcích. Pokud vše půjde podle plánu, mohly by první výsledky výzkumu být k dispozici koncem dubna.

„Ti, kteří jsou imunní, by mohli získat potvrzení, něco jako očkovací průkaz, který by je opravňoval k vynětí z restrikcí,“ řekl profesor Gérard Krause, šéf epidemiologického oddělení Helmholtzova institutu.

V několika zemích se však již objevily případy lidí, kteří byli prohlášeni za zdravé, ale nákaza se u nich objevila znovu. Zatím přitom není jasné, zda se tito lidé podruhé znovu nakazili, anebo zda se virus v těle na čas natolik utlumil, že nebyl detekován, dokud se nevrátil s novou silou.

V Německu mezitím pokračuje strmý nárůst počtu infikovaných. Podle pátečních informací státního Institutu Roberta Kocha (RKI) stoupl počet za den o 6174 na 79 696. Zemřelo celkem 1017 lidí. Nejpostiženějšími regiony jsou Bavorsko, Bádensko-Württembersko a Severní Porýní-Vestfálsko. [celá zpráva]

Expert: Nejdříve otevřít školy

Šéf světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery je přesvědčen, že vrchol epidemie v Německu přijde kolem Velikonoc. Stejně jako kancléřka Angela Merkelová má za to, že s uvolňováním přijatých opatření bude možné začít až v okamžiku, kdy se počet případů bude zdvojnásobovat jen každých deset až 14 dnů.

Montgomery také míní, že než se znovu nastartuje naplno hospodářství, měly by se otevřít školky a školy. Právě děti a mladiství jsou totiž koronavirem nejméně ohroženi. Proto je podle něj v pořádku, když nemoc prodělají dříve a vytvoří si proti ní ochranné látky. Navíc pak už nebudou představovat v tomto ohledu hrozbu pro prarodiče, kteří patří k nejrizikovější skupině.

Tomu, že se velká část společnosti koronavirem nakazí, se podle šéfa WMA nedá zabránit. Opatřeními se dá ale dosáhnout toho, aby epidemie nepřetížila německé zdravotnictví.

Výběr článků

Načítám