Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Igor Zehl, ČTK

Svět se pere o respirátory. Česko dostalo od Evropské komise přes prsty

Koronavirová pandemie vyvolala celosvětovou pranici o roušky, respirátory a další ochranné pomůcky v boji s nákazou. Nejvíce kritiky za nedostatek ohledů na ostatní sklízí v posledních dnech Spojené státy, obviňované, že bezostyšně přeplácejí čínské výrobce, a dokonce, že „pirátsky kradou” zásilky ochranných prostředků, určené pro jiné země.

Ilustrační foto Foto: Igor Zehl, ČTK
Svět se pere o respirátory. Česko dostalo od Evropské komise přes prsty

Ve Francii už se pro to vžil výraz "válka masek" a v pátek v zatím nejtvrdším odsouzení těchto praktik použili Němci výraz "moderní pirátství" v souvislosti s tím, že USA zabavily v tranzitu na letišti v Bangkoku zásilku dvou set tisíc respirátorů určených do Berlína. Místo toho byla přesměrována do USA.

Prezident Trump také tlačí na americké výrobce ochranných prostředků, aby je nevyvážely mimo zemi, a hrozí uplatněním zákona z doby korejské války, který dává vládě v případě nouze mimořádné pravomoci. V pátek proto vydala společnost 3M prohlášení, ve kterém varuje, že „zastavení vývozu respirátorů může vést jiné země k odvetě a udělat to samé".

Česká vláda to udělala již počátkem března, když zakázala vývoz nebo reexport respirátorů a dezinfekce, protože měla - jak se teď ukazuje - oprávněné obavy z toho, že budou u nás vykoupeny a vyvezeny. Jak v neděli upozornil server Seznam zprávy, dostala teď za to od Evropské komise přes prsty.

Na ministerstvo zdravotnictví dorazil podle serveru předminulý týden dopis, v němž žádá vysvětlení tohoto kroku, který je v rozporu s principem volného obchodu uvnitř Evropské unie. Česku by v případě neuspokojivé reakce teoreticky hrozily sankce, včetně omezení evropských dotací. Ministerstvo zdravotnictví zatím českou odpověď na dopis neodeslalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků