Článek
„Další zemí, kterou se Rusko snaží zapojit do války, je Laos,“ uvedla HUR podle agentury Unian. Laoské vedení podle HUR už vyjádřilo ochotu vyslat do Ruska do „padesáti vojáků – sapérů.“
Laos také nabízí ruským vojákům zraněným ve válce bezplatnou rekonvalescenci.
„Rusko se snaží pod rouškou humanitární rétoriky legalizovat přítomnost zahraničního vojenského kontingentu na svém území,“ uvedla HUR. HUR své vyjádření nedoložila, Laos ho nekomentoval.
Případné využití laoských vojáků do odminování ruského území však nelze označit za přímé zapojení do konfliktu. Rusko se snaží nenasazovat přímo na Ukrajině ani severokorejské vojáky.
Ti se do bojů zapojili jen v Kurské oblasti v Rusku, kde pomáhali Rusům ukrajinské jednotky zatlačit zpět za hranici, což se jim dosud úplně nepovedlo. Severokorejští vojáci však jsou zřejmě zapojeni i do odpalování balistických raket KN-23 z území Ruska na Ukrajinu, což z nich činí bojující stranu.
Severní Korea slíbila vyslat do Ruska další vojáky, má jít o 25 až 30 tisíc vojáků.
O Laosu se nemluví poprvé
O zapojení laoských vojáků se spekulovalo už letos v lednu kvůli videu dvou asijských vojáků v uniformě ve sněhu. Stěžovali si na strašnou zimu. Za nimi byly vidět obrněné transportéry BMP. Záběr měl prokázat, že po boku Rusů bojují Korejci.
Ukázalo se však, že hovoří vietnamsky. Druhý měl na uniformě distinkce laoské armády. Otázka ale je, kde bylo video natočené, zřejmě ne v Kurské oblasti, kde v listopadu a prosinci nebyla taková vrstva sněhu, uvedla stanice France24.
As I wrote days ago, probably more counties are sending troops to Kursk, aiming the chance to absorb new technologies. Nobody want to stay out this opportunity. Any army without knowledge about drone tactics is actually obsolete. https://t.co/XeGCQGMKsL pic.twitter.com/Xu8hTCixhY
— Patricia Marins (@pati_marins64) January 16, 2025
Na ruské stránce Podoljaka byli označeni jako příslušníci zahraničních vojáků, kteří cvičí na ruském polygonu. Hodně zahraničních vojáků včetně těch z Laosu a Vietnamu studuje na dálněvýchodní vojenské akademii DVOKU v sibiřském Blagověčšensku. Záběry proto mohly být natočené na tamním polygonu.
Laoské jednotky se také v září účastnily společného rusko-laoského cvičení LAROS 2024 v Přímoří, které bylo zaměřeno na potlačení partyzánských aktivit, jestliže budou mít vzbouřenci drony. Z laoské strany na výcvik dohlížel zástupce náčelníka laoského generálního štábu generál major Phanseng Bounphanh, napsal anglojazyčný list The Laos Times.
Laoští vojáci se také letos spolu s vojáky Společenství nezávislých států, Vietnamu, Egypta a Barmy (Myanmaru) účastnili vojenské přehlídky na Rudém náměstí, ovšem laoský prezident Thnogloun Sisoulith svou účast 7. května zrušil.
Laos patří k nejchudším zemím světa a je silně závislý na zahraniční pomoci. Klíčové jsou pro něj vazby na Vietnam a Čínu, ale také na KLDR. Jeho ideologie je směsí komunistické, zejména maoistické, s nacionalistickými a náboženskými prvky. Občas se přikláněla i k prvkům severokorejské čučche, zejména v ideji nebýt závislý. Nejsilnější jsou ale vazby na pragmatičtější Vietnamskou socialistickou republiku.