Hlavní obsah
Úřadující americký prezident Donald Trump a vítěz voleb Joe Biden Foto: Brian Snyder, Reuters

Výsledky prezidentských voleb už potvrdily všechny americké státy

Oficiální výsledky prezidentských voleb do úterka vyhlásily všechny americké státy i federální okrsek hlavního města Washingtonu. V součtu bylo potvrzeno vítězství demokrata Joea Bidena v poměru 306 volitelských hlasů ku 232. Účast voličů letos přesáhla 66 procent a dosáhla tak nejvyšší úrovně od začátku 20. století, uvedl deník New York Times.

Úřadující americký prezident Donald Trump a vítěz voleb Joe Biden Foto: Brian Snyder, Reuters

Reklama

Výsledky prezidentských voleb už potvrdily všechny americké státy

Bidenovo vítězství ohlásily přední zpravodajské organizace na základě neúplných výsledků už 7. listopadu, tedy čtyři dny po hlavním termínu voleb. V jednotlivých státech následně probíhal proces certifikace hlasování a přidělování prezidentských volitelů, který bez výjimky potvrdil projekce médií.

Do druhé části nepřímé volby amerického prezidenta tedy státy vysílají 306 volitelů pro Bidena a 232 pro úřadující hlavu státu Donalda Trumpa. Hlasování sboru volitelů je na programu příští pondělí. Biden svým ziskem vyrovnal Trumpův výsledek z roku 2016, byť tehdy nakonec Trump obdržel jen 304 hlasů poté, co se dva neloajální volitelé od vítězného kandidáta odklonili.

Výsledek letošního hlasování sboru volitelů oficiálně vyhlásí až na začátku ledna americký Kongres. Ten podle federálních zákonů nemůže rozhodnutí volitelů zpochybňovat, pakliže zastupují stát, který uzavřel výsledky prezidentských voleb alespoň šest dní před hlasováním volitelského sboru. Letos připadal nejzazší termín pro zisk této právní ochrany na úterý, tudíž se zdá, že všechny státy podmínku splnily.

Biden si kromě přesvědčivého vítězství v přepočtu na volitele připsal také vítězství v „lidovém hlasování”. Podpořilo jej více než 81 milionů Američanů, zatímco Trumpa asi o sedm milionů méně, a bývalý viceprezident tak šéfa Bílého domu poráží o 4,5procentního bodu.

Do netradičních voleb pořádaných uprostřed pandemie se podle deníku The Washington Post zapojilo 66,2 procenta právoplatných voličů, v řadě států účast přesáhla 75 procent.

Přesto republikáni v čele s prezidentem Trumpem stále odmítají akceptovat porážku. Bidena jako vítěze veřejně neuznal ani lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell nebo Kevin McCarthy, který vede republikány ve Sněmovně reprezentantů.

Jsou zde však i četné výjimky, k nimž se řadí i pensylvánský senátor Pat Toomey. V rozhovoru s deníkem The Philadelphia Inquirer řekl, že je jasné, že volby vyhrál Biden. „Prezident by měl vzdát snahu dotlačit legislativní sbory ke zrušení výsledků voleb v jejich příslušných státech, je to naprosto nepřijatelné a nebude to fungovat,” míní republikán působící v Senátu od roku 2011.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků