Hlavní obsah
Adriana Krnáčová Foto: Milan Malíček, Právo

Adriana Krnáčová

Žena ovládající pět jazyků, šéfka malých i velkých týmů, podnikatelka. To je Adriana Krnáčová. Do povědomí veřejnosti se dostala, když šest let vedla českou pobočku Transparency International. V roce 2014 se stala nejdříve náměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu a po pražských komunálních volbách se v roce 2014 stala historicky první ženou v čele hlavního města.

Adriana Krnáčová Foto: Milan Malíček, Právo
Adriana Krnáčová

Ačkoliv ji bavila fyzika a matematika, nakonec vystudovala vědu o výtvarném umění a jazyky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Titul MBA získala na americké Univerzitě DePaul v Chicagu. Domluví se pěti cizími jazyky - německy, anglicky, maďarsky, rusky a italsky.

Do roku 1995 pracovala v Soros Center for Contemporary Arts v Bratislavě, potom se přestěhovala do České republiky. Důvodem byl prý nástup Mečiarova režimu. České občanství má Krnáčová až od roku 2014.

Sedm let pracovala pro Transparency International, z toho byla šest let výkonnou ředitelkou české pobočky. Od roku 2007 vedla oddělení komunikace ve firmě Johnson&Johnson, poté se věnovala vlastní poradenské činnosti ve společnosti BlueOceanSolutions.

Narodila se 26. září 1960 v Bratislavě, je rozvedená a má tři děti.

Působení v politice

Na jaře 2014 se stala jako nestranička za hnutí ANO náměstkyní mistra vnitra Milana Chovance pro veřejnou správu a legislativu. V červenci 2014 ji hnutí ANO jmenovalo do čela kandidátky v pražských komunálních volbách poté, co její předchůdkyně Martina Schopperová z prvního místa odstoupila. O rok později se stala členkou hnutí ANO.

Místopředseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zahájil činnost think-tanku Institut pro politiku a společnost v Žofín Garden v Praze. Na snímku s kandidátkou na primátorku hlavního města Adrianou Krnáčovou

Foto: Petr Horník, Právo

Jako kandidátka na primátorku hlavního města se řídila motem: „Je načase dělat věci pořádně, průhledně a zodpovědně bez ohledu na politické zařazení“. Ve volbách hnutí ANO zvítězilo, když o dvě procenta porazilo vládnoucí TOP 09.

31. října 2014 se koalice ANO, ČSSD a trojkoalice, tvořená lidovci, zelenými a hnutím Starostové a nezávislí dohodla, že Adriana Krnáčová bude novou pražskou primátorkou.

26. listopadu 2014 byla do funkce zvolena, když pro ni hlasovalo 33 z 65 zastupitelů. Stala se tak první ženou, která obsadila post pražské primátorky. V dubnu roku 2018 oznámila, že v podzimních komunálních volbách již nebude svůj post obhajovat. Krnáčová své rozhodnutí zdůvodnila tím, že je unavená a chce se věnovat rodině.

Založila projekt Zdravé Česko, je zakladatelkou a členkou výboru Veřejnost proti korupci. Mezi její zájmy patří historie, politologie či sociální psychologie. Má ráda současné umění a literaturu, jejím oblíbeným žánrem je science fiction. Mezi její koníčky patří i sport, nejraději běhá, hraje golf či cvičí jógu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků