Hlavní obsah
Konvoj vozů italské armády, které vezou rakve s oběťmi koronavirové nákazy na hřbitov Foto: Massimo Paolone, ČTK/AP

Větším rizikem než věk jsou u Covid-19 chronické nemoci

U starších lidí je největší riziko, že zemřou na nový koronavirus SARS-CoV-2. Po rozšíření epidemie do Evropy a USA se však ukazuje, že důležitější než věk je to, jak zdravý člověk byl, jestli netrpěl jednou nebo více chronickými nemocemi, uvedla agentura AP.

Konvoj vozů italské armády, které vezou rakve s oběťmi koronavirové nákazy na hřbitov Foto: Massimo Paolone, ČTK/AP
Větším rizikem než věk jsou u Covid-19 chronické nemoci

Čtyřicet procent lidí v Číně na JIP byli lidé s chronickými zdravotními problémy, jako byla onemocnění srdce či plic nebo diabetes. U lidí s plicními problémy jsou ohroženi zejména ti s chronickou obstrukcí plic nebo cystickou fibrózou.

Trish Perlová, která stojí v čele oddělení infekčních nemocí v Southwestern Medical Center při Texaské univerzitě, uvedla, že jde „o lidi se sníženou kapacitou plic“. Ohroženi jsou, protože při nejtěžším průběhu Covid-19 dochází k plicní fibróze, kdy plicní sklípky vyplňuje vazivová tkáň.

Naopak lehčí astma či prodělaný zápal plic by podle Perlové neměly představovat významný rizikový faktor.

Ohrožení nejsou jen staří

Polovina z obětí v Itálii měla nejméně tři vážná onemocnění, jen dvě procenta neměla žádnou chronickou nemoc. I u prvních devíti obětí pod 40 let v Itálii mělo sedm velmi vážné nemoci včetně onemocnění srdce.

„S ideou, že jde o nemoc, která zabíjí starší, je potřeba být velmi opatrný,“ uvedl v pátek ředitel krizových programů ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) Mike Ryan, i když v Číně bylo 80 procent obětí starších 60 let a v Itálii je 80 procent obětí starších 70 let.

Ryan v pátek informoval, že 10 a 15 procent nakažených pod 50 let se potýká se středně těžkým až vážným průběhem nemoci. Ve Francii tvořili polovinu z prvních 300 pacientů lidé mladší 60 let. I když nakažení ve středním věku nemoc přežijí, stráví často v nemocnici dlouhé týdny.

Itálie uvádí, že čtvrtina případů je ve věku mezi 19 až 50. Ve Španělsku je každý třetí mladší 44 let. Americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) uvedlo, že ve věku od 20 do 44 let bylo 29 případů.

Umírat však mohou i mladí bez chronických nemocí. U nich je rizikem, jak bude tělo reagovat na nákazu, Zda nebude odezva až příliš silná a nedojde k tzv. cytokinové bouři, kdy se napřed stav zlepší a pak prudce zhorší kvůli příliš silné odezvě organismu.

Role dětí

Děti jsou podle stávajících údajů zasažené nejméně. I ony jsou však ohrožené, v Číně mělo z 2100 nakažených těžký průběh šest procent dětských pacientů. Jediné dětské oběti bylo 14 let.

Otázkou je, jestli není nakažených dětí více, jen se u nich nerozvinou příznaky. Znamenalo by to, že mohou snáz uniknout detekci a nemoc šířit. „Je tu naléhavá potřeba dalšího zkoumání, jakou roli mají děti při přenosu,“ uvedli v lékařském časopisu Lance výzkumníci z kanadské univerzity Dalahousie.

Vliv může mít i estrogen

Mezi oběťmi nákazy je více mužů než žen. V Číně jich bylo o polovinu více, stejně jako v dalších asijských zemích.

V Itálii je mezi nakaženými 58 procent mužů, přičemž překonávají ženy i v počtu obětí. Rizikem u mužů je věk nad 50 let, uvedla skupina sledující vývoj nákazy v Itálii.

V Británii tvořili muži mezi prvními dvěma sty lidí ve vážném a kritickém stavu dvě třetiny. Mohlo by to souviset s tím, že kouří více než ženy. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí požaduje naléhavě výzkum vztahu kouření a rozvoje Covid-19.

Ochranu možná poskytuje hormon estrogen. Naznačil to výzkum s podobným virem způsobujícím nemoc SARS u myší. Nakažení samci umírali častěji, pokud se však samicím odstranily vaječníky, zvýšil se mezi nimi počet obětí nákazy. U Covid-19 se však podobný výzkum nedělal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků