Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Imperial College London/thomas A, Reuters

V Německu začali testovat vakcínu proti koronaviru na lidech

V univerzitní nemocnici v německém Tübingenu, konkrétně na klinice parazitologie, tropické a cestovní medicíny, odstartovala ve čtvrtek první klinická studie vakcíny proti koronaviru, napsala agentura DPA. Studie společnosti CureVac se účastní více než stovka lidí ve věku 18 až 60 let.

Ilustrační foto Foto: Imperial College London/thomas A, Reuters
V Německu začali testovat vakcínu proti koronaviru na lidech

„Je to poprvé, kdy je vakcína v klinické fázi testována na lidech. Cílem je určit toleranci a specifickou imunitní odpověď na virus,“ uvedl vedoucí studie profesor Peter Kremsner. CureVac pracuje na vakcíně, která by měla organismu umožnit bránit se nákaze vlastními silami tak, že vyrobí protilátky a další imunitní buňky.

Univerzitní klinika uvádí, že studie bude probíhat v několika fázích. Vakcína by se měla nejprve podávat testovaným osobám v nejnižší dávce, a to dva mikrogramy. Počet účastníků a dávka účinné látky by měla být zvýšena v závislosti na toleranci látky.

První výsledky z těchto testů se očekávají na podzim a v září by mohla začít druhá fáze testování, kdy by se měly rozšířit věkové limity a provést mezinárodní testy.

V Německu dosud povolení k podobným testům obdržela jen firma BioNTech, a to v dubnu. Na celém světě se nyní na lidech testuje zhruba tucet možných očkovacích látek proti koronaviru.

Německá vláda v pondělí oznámila, že do společnosti CureVac vloží 300 milionů eur (osm miliard Kč), a získá v ní tak 23procentní podíl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků