Článek
Protestující přišel podpořit bývalý předseda SOCDEM Michal Šmarda nebo bývalý ministr průmyslu Milan Urban. Většina demonstrujících byli spíš mladí lidé.
„Stačilo! není ani demokratická strana, ani levice,“ říkali demonstranti.
Zaorálek však novinářům řekl, že už je předvolební spojení prakticky domluvené. Strany se prý dohodly na programu. „Bolševici, táhněte do pr…,,“ přerušil ho křik protestujících. „Abyste se dověděli, proti čemu protestujete, měli byste si to poslechnout,“ vzkázal jim.
„Já mám, na čem jsme se dohodli se Stačilo!, s výkonným výborem komunistické strany. To je to, co platí,“ řekl novinářům Zaorálek.
Ve společném programu Stačilo! a SOCDEM bude prý každoroční navyšování minimální mzdy o tři tisíce korun, zvýšení příplatku za práci v noci, snížení daní pracujícím o tisíc korun měsíčně, zastropování odchodu do důchodu na 65 letech, ženy by za každé dítě šly do penze dříve, zavedení 13. důchodu, zdanění nadnárodních korporací.
SOCDEM a Stačilo! chtějí také uspořádat celostátní referendum o tom, jestli by Česko mělo dávat na obranu 5 procent HDP, což je požadavek NATO.
Akci nespokojených sociálních demokratů navštívili i zástupci KSČM, pražská lídryně Stačilo! Petra Prokšanová a místopředseda KSČM Milan Krajča. Ten prý u jednání se SOCDEM byl, jak dopadlo, ale nechtěl novinářům prozradit. „Já jsem na tom jednání byl, pan Zaorálek ne,“ řekl.
Zaorálek však novinářům přiznal, že zbývá ještě závěrečné schválení dohody. Jasno by tedy o postupu SOCDEM a Stačilo! ve volbách mělo být příští týden.
Protest proti spojení SOCDEM s hnutí Stačilo!
Urban veřejně poprosil Zaorálka a Maláčovou, aby se Stačilo! dohodu neuzavírali. „Protože podle mého to není žádná záchrana sociální demokracie nebo levice, ale naopak. Podle mého to je možná nejistá záchrana dvou lidí. A mně to je nesmírně líto, protože můj děda byl Masarykův legionář, babička předrepubliková sociální demokratka,“ prohlásil Urban.
Šmarda se domnívá, že dohoda se Stačilo! Sociální demokracii pohřbí. „Pokud Sociální demokracie nebude kandidovat ve volbách a pouze si několik členů vedení Sociální demokracie koupí místa na kandidátkách toho nahnědlého hnutí Stačilo!, tak to fakticky znamená konec Sociální demokracie, protože strana, která nekandiduje ve volbách, tak jako by nebyla,“ řekl Novinkám.
Vyhrocené setkání, které probíhalo i za dozoru policie, se zhruba po hodině začalo rozcházet.
Protest svolaný na Fierlingerovy narozeniny
„Nechceme Sociální demokracii, která tančí na bolševické noty. Nechceme opakování tragického roku 1948, kdy sociální demokraté a sociální demokratky prohráli boj o svoji svébytnost a nechali se zaprodat KSČ,“ svolávali akci na Facebooku pořadatelé, symbolicky na den, kdy by narozeniny oslavil bývalý premiér a šéf Sociální demokracie Zdeněk Fierlinger. Ten sociální demokraty spojil s komunisty po únoru 1948.
Na akci, na které se roznášely třešně v košíku, se chystal i bývalý předseda SOCDEM Michal Šmarda. Svůj pohled na situaci uvnitř strany popsal na Facebooku: „Splatili jsme dluhy. Ušetřili jsme peníze. Právě na volby. Na tuhle chvíli. A teď místo boje vidím kapitulaci. Pár lidí si koupí místo na kandidátce hnutí Stačilo!, které popírá všechno, co sociální demokracie znamenala. Místo aby bojovali, prodali se. Místo aby stavěli na tom, co jsme zachovali, přidali se k těm, kteří demokracii podrývají.“
Nespokojení sociální demokraté upozorňují zejména na rozpor mezi programem SOCDEM a Stačilo! v zahraniční politice a hodnotách. Zatímco SOCDEM vždy dbala na ukotvení Česka v EU a NATO, Stačilo! chce z nich vystoupit. Svůj program nechce toto komunistické hnutí upravit ani kvůli případné dohodě se sociálními demokraty.