Hlavní obsah

Čtyři evropské země si „předplatily” vakcínu na covid

13. 6. 2020, 17:26

Vlády Itálie, Německa, Francie a Nizozemska podepsaly smlouvu s britskou farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávce připravované vakcíny proti covidu-19. Na svém facebookovém profilu to uvedl italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Farmaceutická firma AstraZeneca

Článek

Speranza uvedl, že smlouva je na 400 milionů dávek vakcíny, která se tak podle něj stane dostupnou pro všechny evropské občany. Připomněl, že testování vakcíny by mělo být u konce na podzim a před začátkem nadcházejícího roku by se mohly začít distribuovat první dávky.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10.000 dobrovolnících. Ačkoli klinické zkoušky dosud neskončily, firma minulý týden oznámila, že začíná s výrobou vakcíny, aby měla k dispozici její zásoby, jakmile budou známy výsledky testování.

Eurokomisařka Stella Kyriakidisová po páteční videokonferenci unijních ministrů zdravotnictví prohlásila, že státy Evropské unie podporují plán Evropské komise na společný nákup několika vyvíjených vakcín proti nemoci covid-19. Brusel chce „předplacením" očkovacích látek až u šestice výrobců zajistit, aby unijní země měly dostatek dávek ve chvíli, kdy bude vakcína oficiálně dostupná.

Nadějná čínská vakcína. Před koronavirem ochránila morčata, krysy i makaky

Koronavirus

Reklama

Výběr článků