Hlavní obsah
 

Německo prodloužilo kontroly na hranicích

Dočasné kontroly na hranicích Německa s Rakouskem, Švýcarskem, Francií Lucemburskem a Dánskem nekončí v pondělí 4. května, jak bylo plánováno, ale prodlužují se až do 15. května. Nekončí ani kontroly pro cestující přilétající z Itálie a Španělka. Uvádí to na svém webu německé ministerstvo zahraničí vnitra. Nadále také platí po příjezdu do země dvoutýdenní povinná karanténa.

 
Německo prodloužilo kontroly na hranicích

Německé ministerstvo vnitra, které prodloužení potvrdilo agentuře Reuters, také vysvětlilo, proč nebyla tato opatření zavedena u všech sousedů Německa a netýkají se České republiky a dalších tří zemí.

„Spolková vláda monitoruje situaci v sousedních zemích včetně opatření, která tam byla zavedena. Cílem opatření bylo, aby byla nejen efektivní ale adekvátní a zavedena byla jen na těch hranicích, kde to bylo nutné. U zbylých hranic, kde nebyly zavedené kontroly, německá federální policie zvýšila svůj dohled.”

Kontroly zavedlo Německo 16. března jako dočasné na základě článků 25 a 28 o Schengenském prostoru jako poslední mezní opatření, které lze uplatnit jen při existenci vážné hrozby.

 Karanténa trvá

Do Německa mohou ze sousedních zemí cestovat cizinci jen, pokud k tomu mají pádný důvod. Tím je například neodkladná operace nebo zaměstnání ve spolkové republice.

V pondělí se ale rozšířil počet přechodů, které se mohou používat mezi Francií a Německem o dva včetně Wintersdorfu

Do dvoutýdenní karantény musejí po příjezdu do Německa všichni - jak občané Německa, tak zemí EU nebo zemí přidružených k Schengenskému prostoru i lidé s trvalým pobytem v Německu.

Karanténa se nevztahuje na zaměstnance dopravních společností, kteří převážejí přes hranice lidi nebo zboží, na osoby, které jsou klíčové pro fungování zdravotnictví a udržení pořádku, na diplomaty a konzulární pracovníky, členy federálního a státních parlamentů i místních zastupitelstev,i na členy mezinárodních organizací nebo organizací EU. Netýká se ani lidí jedoucích na operaci nebo těch, kteří byli v zahraničí jen krátce.

Do Německa mohou sezónní dělníci, kteří se však přepravují výhradně letecky na několik vybraných letišť a prvních čtrnáct dní nesmějí opustit místo, kde pracují. Vyňati jsou z karantény i příslušníci ozbrojených sila a lidé, kteří Německem jen projíždějí.

Až do 14. června v Německu platí varování před cestami do celého světa, jež se vztahuje i na ČR a další země postižené pandemií méně než SRN

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků