Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Denisa Doležalová, Právo

Krnovská nemocnice snížila ceny rychlotestů na tři sta korun

Lidé cestující za prací do zahraničí, ale i cizinci přijíždějící pracovně k nám, musejí zatím kvůli epidemii koronaviru podstupovat testy. Jejich cena je však pro řadu z nich neúnosná. Vysoké ceny testů (jak velkých PCR testů - výtěr z nosohltanu, tak rychlotestů na protilátky) dělají těžké hlavy i lidem, kteří mají zaplacenou dovolenou v zahraničí.

Ilustrační foto Foto: Denisa Doležalová, Právo
Krnovská nemocnice snížila ceny rychlotestů na tři sta korun

Lidé se proto ptají, zda není na čase ceny snížit a udělat testování dostupnější. Jako první zareagovala Krnovská nemocnice, která dramatickým způsobem zlevnila rychlotesty. Původně stály pro samoplátce 2000 korun, od pondělka 11. května je nemocnice na svém odběrovém místě nabízí za 300 korun.

Firmy z regionu zaměstnávají hodně cizinců

„Ta původní cena rychlotestů zohledňovala velké množství vyšetření, které jsme u nás každý den prováděli. S ohledem na nynější dostatečné kapacity jsme proto ceny rychlotestů snížili. Dalším důvodem pro snížení ceny bylo i to, že firmy působící v našem regionu zaměstnávají cizince, a ti před nástupem do práce potřebují absolvovat tento test,“ vysvětlil Právu mluvčí Krnovské nemocnice Jiří Krušina.

Sleva se však týká jen tzv. rychlotestů. Zlevnit velké PCR testy nemocnice zatím nezvažuje.  „Cena zůstává v původní výši, tedy na třech tisících korunách,“ shrnul Krušina.

Nejlevněji v bohumínské nemocnici

PCR testy za nižší cenu však nabízí i další nemocnice v kraji, bohumínská. Samoplátci za test zaplatí o 500 korun méně. Zde ho totiž nabízejí za 2500 korun. Rychlotesty tady ale nemají.

Také na odběrovém místě ostravské městské nemocnice nabízejí samoplátcům pouze PCR testy, a to za 2900 korun. Stejnou cenu nastavily i moravskoslezské nemocnice společnosti Agel.

„Aktuálně o změně ceníku nezvažujeme. Rychlotesty u nás nenabízíme, ale lidé u nás mohou absolvovat test na protilátky metodou ELISA. Nejde o rychlotest, vzorky se v tomto případě odebírají ze žilní krve na odběrových místech laboratoří. Cena tohoto testu je 500 korun,“ upřesnila mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

Kraj se nemocnicím do cen testů nehodlá míchat

Podle krajské mluvčí Nikoly Birklenové si ceny testů nemocnice nastavují samy. „Kraj respektuje kalkulace nemocnic, do kterých se zahrnují kromě zajištění personálu a ochranných pomůcek i platby laboratořím. Kraj proto nebude ovlivňovat jejich výši,“ sdělila mluvčí s tím, že maximální cena PCR testu v Moravskoslezském kraji jsou tři tisíce korun.

„Rychlotesty dělá minimum zdravotnických zařízení. Opravdu to nejde dělat formou veřejné služby, že by byli všichni zdarma otestováni. Ty nemocnice to stojí nějaké náklady, které musí být pokryty. Navíc, kdyby se začalo najednou ve velkém testovat, protože by ty ceny šly dolů, tak by nemusela stíhat kapacita laboratoří,“ dodala Birklenová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků