Hlavní obsah
Nařízení nosit roušky platí do odvolání Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Konec nouzového stavu je za dveřmi. Lidé to moc nepocítí

V neděli po 67 dnech skončí v Česku nouzový stav. S jeho koncem se toho pro občany moc nezmění. Nouzový stav vyhlásila vláda 12. března na třicet dní, Sněmovna ho prodloužila do 30. dubna a naposledy souhlasila s prodloužením ještě do 17. května.

Nařízení nosit roušky platí do odvolání Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Konec nouzového stavu je za dveřmi. Lidé to moc nepocítí

Vláda poučena Městským soudem v Praze neponechala nic náhodě a restrikce, které by s koncem nouzového stavu zmizely, stačila překlopit po- dle zákona o ochraně veřejného zdraví do opatření přijatých ministerstvem zdravotnictví. Naposledy to udělala v pondělí, a tak dosud platná omezení mohou pokračovat i bez nouzového stavu.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je to možné, protože omezení provozu či hromadných akcí od 18. května nezasahují plošně do základních lidských práv a svobod. Řekl to na páteční tiskové konferenci s tím, že pro týden do 25. května, kdy má padnout velká část restriktivních opatření, budou místo krizových opatření stačit ta učiněná jeho ministerstvem.

Ještě celý příští týden bude například platit omezení pro využívání vnitřních prostor restaurací a stejně tak i pro zoo. Zavřené zůstanou hotely a ubytovny, nebude možné využívat sauny.

Povinné roušky budou moci lidé odložit až po 25. květnu. To za podmínky, že budou dodržovat rozestupy minimálně dva metry od jiných, cizích osob. Povinnost nošení roušky zůstane i pak pro uzavřené prostory, tedy např. ve veřejné dopravě a obchodě.

V pondělí kabinet souhlasil s tím, aby ministerstvo zdravotnictví mohlo i nadále upravovat provoz škol a omezovat konání hromadných akcí. Vojtěch prohlásil, s odkazem na rozhodnutí pražského soudu, že „podle posouzení právníků a ve světle judikatury, kterou respektujeme, je to možné“.

Ministr zdravotnictví doufá, že parlament přijme speciální zákon, který by pro zbytek roku zpřesnil kompetence jeho resortu. Sněmovna by se jím měla začít zabývat v týdnu od 25. května.

Podle zákona by ministerstvo zdravotnictví ke každému omezujícímu opatření muselo mít souhlas vlády, který by mohl být i dodatečný během 48 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků