Hlavní obsah
 

Jedete na Slovensko? Klidně i bez testů, ale do dvou dnů se vraťte

Za svými rodinnými příslušníky na druhé straně hranice či kvůli dlouho odkládaným pracovním schůzkám přejížděli ve středu motoristé mezi Českem a Slovenskem poprvé bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a karantény. Musí se ale vrátit zpět do své země do 48 hodin. Nově to umožňuje dohoda mezi oběma zeměmi.

 
Jedete na Slovensko? Klidně i bez testů, ale do dvou dnů se vraťte

Počet osobních automobilů projíždějících přes hranice vzrostl podle policistů v první den volnějšího režimu na zhruba trojnásobek.

„Je to pro nás, kteří žijeme v příhraničí, velká úleva. Nikdo nepamatoval na to, že je tu spousta česko-slovenských manželství, a to víc než dvacet procent. Několik rodin má majetky na Slovensku a zase opačně. Na druhé straně hranice máme rodiny, pozemky, které zjara lidé nemohli obdělávat. A hospodářská zvířata, o která se jim tak museli starat sousedi. Na to nikdo nemyslel,“ přiblížil Právu starosta Starého Hrozenkova na Uherskobrodsku Milan Vaculík (KDU-ČSL).

Jakmile motoristé nyní přijíždějí ke státní hranici ve Starém Hrozenkově, čeká je namátková kontrola od českých policistů. V koloně nechali ve středu dopoledne stát tři až pět vozidel. Kontrolovali jen některé z pasažérů. „Na pěti hraničních přechodech ve Zlínském kraji nemáme v současné době problémy, kolony se netvoří,“ přiblížila policejní mluvčí Lenka Javorková. Hranice první den přitom nepřekračovali jen Češi a Slováci. „Jezdí sem různé národnosti. Před chvílí jsme kontrolovali člověka z Kazachstánu. Nevíme, kdo nám sem přijede. Pokud mají ale cizinci v Česku nebo na Slovensku trvalý nebo přechodný pobyt a hodnověrně to prokážou, přes hranice je do dané země pouštíme,“ přiblížil jeden z policistů.

Na slovenské straně hranice je od středy kontrola důkladnější a evidence se v obou směrech nevyhne jedinému člověku. Každý musí vypsat dokument o překročení státní hranice, kde je uvedené datum a čas vjezdu do sousedního státu. „Účel cesty? Kdy se vracíte,“ ptali se opakovaně policisté.

K delším kolonám však první den nedochází ani u slovenských celníků, většinou za sebou dopoledne stálo pět až osm osobních vozů. „Čekali jsme větší fronty aut. Mile nás překvapilo, že nikomu nedělali policisté problémy. Jedeme za maminkou na Kopanice. Už jsme ji neviděli pár měsíců. Jen jsme s ní denně mluvili po telefonu,“ sdělila Právu Eva K., která i s rodinou cestovala ze Slovenska.

Lidé se ptají na podmínky překročení státní hranice

Obdobná byla situace i na přechodu ve Střelné na Valašsku. Na hraniční přechod tam ve středu dorazil autem i pan Stanislav, který bydlí přímo v příhraniční moravské obci. Jelikož se chystá na návštěvu za příbuznými a známými na Slovensko, chtěl se policie dotázat, jaké podmínky musí pro překročení hranic splnit. „Můj soused bydlí a pracuje v Púchově, vedle našeho domu ve Střelné má chalupu. Neměl se tam teď jak dostat. Klíče od chalupy mi poslal po pekařích, abych se tam mohl podívat. Sekal jsem mu i trávu a sázel zemáky,“ uvedl muž.

Ze Slovenska na Moravu přes hranice cestovali manželé Jan a Dana. Trvalé bydliště mají ve Zlíně, spoustu času ale tráví na chalupě na Slovensku. „Teď jsme tam byli tři měsíce. Jedeme jen na otočku do Valašských Klobouk do spořitelny. V neděli jsme chtěli ale na několik dní jet do Zlína, tak jsme se přišli zeptat, jak to udělat, abychom nemuseli do karantény,“ řekli ČTK po rozhovoru se slovenskými policisty manželé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků