Hlavní obsah
Natáčení diskusního pořadu Partie Terezie Tománkové. Foto: Jiří Ovčáček, Twitter

Zemana osvobození Kočnera zaskočilo

Prezident Miloš Zeman byl překvapený, že slovenský soud ve čtvrtek zprostil viny Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou, souzené kvůli podílu na vraždě novináře Jána Kuciaka. Zeman v pořadu Partie televize Prima nicméně dodal, že rozsudek respektuje. Stejně tak podle svých slov respektuje i to, že vdova po Jaroslavu Kuberovi od něj nepřevezme vyznamenání.

Natáčení diskusního pořadu Partie Terezie Tománkové. Foto: Jiří Ovčáček, Twitter
Zemana osvobození Kočnera zaskočilo

„Respektování rozsudku soudu, i když s ním nesouhlasíme, je základem právního státu,“ konstatoval prezident.

Kontroverzní podnikatel Kočner byl souzen kvůli objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Zsuzsová podle žalobce zločin zprostředkovala. Rozsudek v nejsledovanějším procesu v novodobých slovenských dějinách vyvolal šok u pozůstalých i mezi slovenskými politiky, rovněž rozhořčení novinářských organizací.

Prokurátor oznámil, že se proti osvobozujícímu verdiktu odvolá, případem se tedy bude zabývat slovenský nejvyšší soud. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová už dřív v reakci na rozsudek řekla, že rodiče obou zavražděných i všichni na Slovensku si zaslouží, aby byla vyvozena zodpovědnost vůči těm, kteří si čin objednali a zprostředkovali. Verdikt je podle ní jiný, než lidé na Slovensku očekávali, je však třeba ho respektovat.

Vdova po Kuberovi nepřevezme ocenění

Zeman v o den dříve předtočeném a v neděli vysílaném pořadu, kde se také poprvé ukázal veřejnosti se zlomenou rukou, zároveň prohlásil, že respektuje rozhodnutí Věry Kuberové nepřevzít od něho státní vyznamenání pro svého zesnulého manžela, bývalého šéfa Senátu Jaroslava Kuberu.

Kuberová označila tento týden v rozhovoru pro Seznam Zprávy chování prezidentské kanceláře za neuctivé a je přesvědčena, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál.

Prezident už dříve avizoval, že chce 28. října Kuberu posmrtně ocenit nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva.

„Já to respektuji, a to je vše, co k tomu mohu říci,“ komentoval rozhodnutí Kuberové. „Je mi to líto kvůli Jaroslavu Kuberovi, protože být vyznamenán nejvyšším českým řádem, byť in memoriam, je něco, co by k Jardovi Kuberovi zcela určitě patřilo,“ řekl Zeman.

Dodal, že se s Kuberou na řadě záležitostí shodl, rozdělovala je jen jeho plánovaná cesta na Tchaj-wan, kterou nakonec absolvoval nynější šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Zeman se proto rozhodl Vystrčila „potrestat“ tím, že jej nebude zvát na porady ústavních činitelů k zahraniční politice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků