Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Zápisy do 1. tříd v dubnu budou. Ale bez dětí

Základní školy budou muset v dubnu zapsat předškoláky do prvních tříd bez přítomnosti dětí. V souvislosti se situací kolem koronaviru jim to ve středu nařídilo ministerstvo školství. Zápisy se jinak budou konat podle plánovaného harmonogramu, tedy v období od 1. dubna do 30. dubna.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Zápisy do 1. tříd v dubnu budou. Ale bez dětí

„Zápisy k povinné školní docházce proběhnou v souladu s právními předpisy, ale s upuštěním od některých tradičních postupů,” píše se v opatření ministerstva.

Aby do školy nemuseli ani rodiče

Situace podle ministerstva vyžaduje organizovat zápisy bez přítomnosti dětí. Školy by také měly upřednostnit podání přihlášky tak, aby do školy nemuseli chodit ani rodiče, tedy prostřednictvím datové schránky, e-mailu či elektronicky.

Zápisy se týkají všech dětí narozených od 1. září 2013 do 31. srpna 2014 a zhruba 20 procent sedmiletých dětí, které loni dostaly odklad. Ve výjimečných případech mohou rodiče zapsat i dítě, které by do školy nastupovalo v pěti letech.

Podle odhadů školského resortu by mělo jít k zápisům kolem 137 800 dětí, z toho 25 500 sedmiletých a 800 pětiletých. Loni v září nastoupilo do prvních tříd dle statistik ministerstva 106 621 dětí.

Seznámit se s prostředím školy až později

„Ve všech případech doporučujeme po ukončení mimořádných opatření uspořádat setkání se zapsanými dětmi zaměřené na seznámení se s prostředím školy, vzdělávacím programem, učiteli a prostory školy,” doplnila mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Přítomnost dítěte u zápisu školský zákon výslovně nevyžaduje, ale ministerstvo ho vždy doporučovalo. Zápis bylo jinak již v předešlých letech možné provést i prostřednictvím datové schránky či e-mailu s ověřeným elektronickým podpisem. Školy přijímají přednostně děti ze spádových oblastí. Pokud kapacita zařízení nestačí ani pro ně, mělo by o přijetí rozhodnout losování.

Kvůli situaci kolem koronaviru jsou školy od minulé středy zavřené. Opatření ministerstva zdravotnictví platí do odvolání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků