Hlavní obsah

Města zavírají mateřské školy

16. 3. 2020, 16:16
Novinky, Denisa Doležalová

Přestože vláda minulý týden rozhodla zavřít kvůli epidemii nového koronaviru všechna školská zařízení kromě mateřských škol, rozhodly se některé radnice v Moravskoslezském kraji, že uzavřou raději i školky. Rodičům tak nastává další problém, kam s předškolními dětmi.

Foto: MUNI

Ilustrační foto

Článek

V Ostravě všechny své mateřinky i jesličky od pondělí 16. března uzavřel obvod Mariánské Hory a Hulváky. „Jsme si vědomi toho, že některým rodinám uzavření školek způsobí komplikace, samozřejmě je chápu, také máme doma děti. Nacházíme se ale ve složitém období, kdy je pro nás prioritou přijmout taková opatření, která můžou zabránit případnému šíření viru a ochránit zdraví obyvatel,“ vysvětlil zavedené opatření starosta městské části Patrik Hujdus (Nez.).

V Opavě zůstanou otevřeny jen čtyři školky. Postarají se ale jen o děti rodičů pracujících ve vybraných profesích, například zdravotníků či hasičů. Rozhodl o tom včera krizový štáb města.

Ostatní školky budou od úterý v souvislosti se šířením koronaviru uzavřeny a děti zůstávají doma. Od úterý 17. března budou otevřeny dvě třídy v MŠ Otická, šest tříd ve školce Edvarda Beneše, čtyři ve školce v Olomoucké ulici a tři v Riegrově ulici. Ve třídách bude pohromadě maximálně 15 dětí. Do školek se nebudou přijímat nemocné děti. „Situace je vážná a musíme přistupovat k tvrdým opatřením. Věřím, že veřejnost to pochopí,“ uvedl opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Studenti hlídají děti zdravotníků, rektor slzel dojetím

Koronavirus

Školky se od pondělka uzavřely také v Novém Jičíně. Radnice zde zavřela také denní stacionář Domovinka. Od úterka všechny své mateřinky zavřel i Frenštát pod Radhoštěm.

Magistrát Frýdku-Místku od pondělí také zapečetil dveře do svých mateřských škol, v nichž v posledních dnech chybělo až 75 procent dětí. Rodiče předškoláků mají nárok na ošetřovné stejně jako u zavřených škol. Dávku lze čerpat po dobu devíti dnů, samoživitelé mohou čerpat ošetřovné až 16 dní.

„Zároveň jsme se rozhodli pomoci nemocnici a rodičům zapojeným do kritické infrastruktury. Zajistíme pro ně hlídání dětí, aby se nemusel omezit provoz nemocnice, policie, hasičů a podobně,“ řekl frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký (ČSSD).

Chybějící roušky nejen pro lékaře šijí dobrovolníci i divadlo

Koronavirus

V Bohumíně na Karvinsku zůstaly sice školky v provozu, avšak od včerejška je mohou využívat pouze děti pracujících rodičů. Všechny školky budou zavřené až do odvolání.

Reklama

Související témata:

Výběr článků