Hlavní obsah
Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo 26. června 2020 ráno další plošné testování v souvislosti s hromadnou nákazou covidem-19. Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Nakažený z Havířova: Doma jak magoři lítáme v rouškách

Třiapadesátiletý Petr Novotný z Havířova je už tři týdny v karanténě kvůli onemocnění covid-19. Je jedním z nakažených na dole ČSM-Sever, kde pracuje v dodavatelské firmě. Hygiena tady nyní plošně testuje a počty nakažených rostou.

Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo 26. června 2020 ráno další plošné testování v souvislosti s hromadnou nákazou covidem-19. Foto: Jaroslav Ožana, ČTK
Nakažený z Havířova: Doma jak magoři lítáme v rouškách

Svému obvodnímu lékaři se Novotný přihlásil sám, když měl teplotu 39 stupňů. Ten ho poslal na testy do Ostravy, protože v havířovské nemocnici byla plná kapacita.

„Byl jsem první z naší party, kde je nás 17. Teď už je nás 12 pozitivních,“ líčil Novotný s tím, že zajímavé je, že on je v karanténě, ale jeho přítelkyně, se kterou bydlí, chodí normálně do práce.

„Dělá v havířovské nemocnici na infekčním oddělení, kde jsou i pacienti s koronavirem. Vše jsme to oznámili, ale jen nám řekli, že ona může chodit do práce, ale doma musíme nosit roušky. Takže tu jak magoři lítáme v rouškách. Tak to mi opravdu hlava nebere,“ líčil třiapadesátiletý Novotný.

Moravskoslezský hygienik Petr Kopřivík uvedl, že jde o výjimečný případ. „Když jde jako tady o klíčového nenahraditelného zaměstnance, tak ten není v karanténě, ale ve zvláštním režimu. Může tedy chodit do práce, ale pracuje jen v ochranných prostředcích a po omezenou dobu. Mimo práci ale nikam nesmí chodit, navíc jsou opakovaně testováni,“ vysvětlil hygienik s tím, že jinak samozřejmě jdou vždy do karantény blízké kontakty nakaženého.

Že jsme nezodpovědní? To nás zvedá ze židle!

Technik z dolu ČSM-Sever Ivan Trnka zase říká, že horníky a ostatní pracovníky z karvinských dolů štve, že se o nich říká, že za šíření nákazy mohou oni svou nezodpovědností.

„To nás opravdu zvedlo ze židle, když jsme se dozvěděli, že říkají, že nedodržujeme karanténu, chodíme na pivo a slavíme narozeniny dětí. Problém je v tom, že nikdo nic pořádně neví, je v tom chaos,“ reagoval Trnka, který se právě v úterý odpoledne dozvěděl, že je také pozitivní.

„Na testu jsem byl o víkendu. Mělo to být hotovo do 24 hodin. Evidentně nestíhají. Volali mi z hygieny z Ústí nad Labem. Rozhodně by se to testování mělo zrychlit a zintenzivnit. A taky by mělo být na Karvinsku více míst pro otestování, aby lidé nemuseli jezdit až do Ostravy,“ podotkl Trnka.

Podle hygieny se o možnosti rozšíření testování na Karvinsku jedná. „Musím říct, že v žádném případě nechce hygiena vše svalovat jen na horníky. Jsou ti, kteří vše dodržují, ale i ti, kteří se nesnaží. Navíc někteří za to, že šíří onemocnění, nemůžou, protože jsou bez příznaků. Není možné jim za to spílat,“ upozornil Kopřivík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků