Hlavní obsah
Milada Emmerová Foto: Jan Handrejch, Právo

Milada Emmerová

Milada Emmerová je vystudovaná lékařka a po celý život se také pohybovala v oblasti medicíny. V letech 2004 až 2005 dokonce vedla zdravotnický resort jako ministryně. Stala se rovněž historicky první hejtmankou. Z funkce však po dvou letech v roce 2010 odešla, aby se mohla věnovat práci poslankyně za ČSSD. V roce 2012 se stala senátorkou.

Milada Emmerová Foto: Jan Handrejch, Právo
Milada Emmerová

Narodila se 4. listopadu 1944 v Plzni, kde také absolvovala Jedenáctiletou střední školu a Lékařskou fakultu při Karlově univerzitě. Od roku 1967 pracovala v tamní Fakultní nemocnici, kde později zastávala například funkci vedoucího lékaře metabolické jednotky intenzivní péče a léčebné barokomory. Od roku 1989 je kandidátkou lékařských věd, v roce 1993 byla habilitována a stala se docentkou vnitřního lékařství na Lékařské fakultě UK v Plzni.

Emmerová vstoupila v roce 1967 do KSČ, kam ji podle svých slov navrhl za vzorný prospěch vedoucí učitel ročníku před ukončením studia na lékařské fakultě. „Netvrdím, že jsem v roce 1967 vstupovala do KSČ s nadšením, ale tehdy byla jiná politická situace a navíc - šlo těžko členství odmítnout, pokud jsem se předtím léta studií na vysoké škole angažovala v ČSM. Sama jsem o přijetí neusilovala a z působení některých komunistů jsem měla před rokem 1989 do jisté míry oprávněný strach,” komentovala pro Novinky své členství v KSČ.

Ve straně Emmerová zůstala až do revoluce 1989 a v roce 1994 se přidala k ČSSD a úspěšně kandidovala na post zastupitelky města Plzně. Dva roky nato se stala poslankyní Parlamentu ČR, odkud odešla teprve v roce 2004, kdy sama rezignovala, aby se mohla naplno věnovat své nové funkci ministryně zdravotnictví.

První hejtmanka

V ministerské pozici vydržela až do následujícího roku. Poté zastávala několik funkcí ve zdravotnictví, mimo jiné byla například náměstkyní ředitelky Fakultní nemocnice v Plzni nebo vedoucí lékařkou léčebné barokomory na tomtéž ústavu, v roce 2006 ji vláda schválila jako členku dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny s funkčním obdobím čtyři roky.

V roce 2008 byla zvolena zastupitelkou Plzeňského kraje. Stala se také radní kraje a především jeho hejtmankou. K přechýlení slova hejtman došlo v jejím případě vůbec poprvé, jelikož se stala první ženou zastávající tuto funkci. Setrvala dva roky.

V roce 2010 rezignovala, když v květnových volbách do Sněmovny dosáhla 12,5 procenta preferenčních hlasů a vyhoupla se z osmé pozice na kandidátce na jedničku. Rozhodla se proto naplno věnovat své staronové funkci poslankyně. V parlamentu zasedala ve výboru pro sociální politiku.

V květnu 2012 měla zájem na kandidatuře v krajských volbách v Plzeňském kraji za Stranu práv a občanů (SPOZ). Počátkem června se politické grémium ČSSD jednomyslně postavilo proti tomu, aby Emmerová za SPOZ kandidovala. Ta se rozhodla zůstat v sociální demokracii a nekandidovat v krajských volbách za SPOZ.

V senátních volbách na podzim 2012 byla za ČSSD zvolena senátorkou za obvod Rokycany, mandát jí skončil v říjnu 2018.

Milada Emmerová je rozvedená, má dvě děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků