Hlavní obsah
 

Lidé roušky venku hromadně nesundali

Od pondělí můžou lidé chodit po ulicích bez roušky, pokud v jejich bezprostředním okolí nikdo není. Ne všichni tak ovšem učinili a odhadem polovina lidí si ústa i nos stále zakrývá. A to i v ulicích spíše liduprázdných.

 
Lidé roušky venku hromadně nesundali

Další zvolili možnost roušku „na půl žerdi“, mají tedy zakrytá ústa, ovšem volný nos. Podobně ovšem roušku spousta lidí nosila už před uvolněním povinnosti.

Jen menšina lidí neměla v pondělí roušku na ulici vůbec.

„Mám z toho obrovskou radost a je to takto v pořádku, lidé by se měli přestat bát,“ řekla Novinkám jedna z oslovených žen na pražských Vinohradech, která roušku neměla ani na krku.

Lidé k nošení roušek v pondělí přistoupili různě.

Foto: Petr Horník, Právo

Ti, co roušku nasazenou měli, to většinou zdůvodnili tím, že cestují MHD nebo chodí po obchodech a nechce se jim roušku neustále sundávat a nadávat. Další si chtějí chránit dýchací cesty. „Jela jsem z Jižního Města a z tramvaje jdu na úřad, takže na tu chvíli si ji nebudu sundávat. Venku roušku, pokud nepůjdu na autobus nebo do obchodu, nosit nebudu, je to zbytečné,“ řekla další žena, která ochranu obličeje nasazenou měla.

Další mají roušku na krku a nasazují si ji v případě, že míjejí někoho dalšího nebo vstupují například do obchodu nebo do restaurace. „Roušku mám v batohu, kdybych šel do restaurace nebo na úřad,“ řekl Novinkám muž, který v deštivém počasí částečně schoval ústa za šátek.

Lidé v ulicích Olomouce.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Povinnost mít roušku platí dále v prostředcích veřejné dopravy, na úřadech nebo na místech, kde se schází více lidí. Například Pražané ji měli v pondělí ráno nasazenou i na tramvajových zastávkách, i když kolem nich nikdo nebyl.

Cestující v pražské MHD.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Anketa
Odložili jste už venku roušky?
Ano
64.4 %
Ne
35.6 %
Celkem hlasovalo 27236 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků