Hlavní obsah
Testování na covid-19 Foto: Cecilia Fabiano, ČTK/AP

Česko dostalo od WHO přes prsty: Situace s koronavirem je znepokojivá

Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) je znepokojena šířením koronaviru v ČR. Konstatuje mimo jiné, že řešením situace není zastavení trasování kontaktů nakažených, ale navýšení testovacích kapacit. O trasování pouze vážných případů hovořil v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO). Ten WHO vzkázal, že by měla mlčet.

Testování na covid-19 Foto: Cecilia Fabiano, ČTK/AP
Česko dostalo od WHO přes prsty: Situace s koronavirem je znepokojivá

„Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy,“ konstatovala pobočka na Facebooku a připomněla, že nyní ČR zaujímá 16. místo ve čtrnáctidenním výskytu covidu-19, „což znamená nárůst o 75 % oproti předchozím dvěma týdnům“. Hůře je na tom v Evropě pouze sedm zemí.

„Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopny zajistit,“ uvedla WHO.

Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv...

Zveřejnil(a) World Health Organization (WHO): Country Office in the Czech Republic dne Pondělí 7. září 2020

Premiér v reakci na zprávu uvedl, že by WHO, která „nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie měla mlčet”.

Zveřejnil rovněž tabulku s přepočtem úmrtí na počet obyvatel, která pro ČR vychází příznivěji neboť nereflektuje nárůst počtu potvrzených případů.

Hygienici přitom podle Babiše zvažují, že budou trasovat pouze vážné případy onemocnění covid-19. Což by znamenalo, že lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou, která ale nemá vážné příznaky, by nemuseli do karantény a nikdo by nezjišťoval, zda covid mají, či nikoliv.

Tím by se uvolnily kapacity, které se hygienikům nedostávají.

Součástí změny systému trasování by mohlo být také to, že lidé při použití respirátoru a dodržení dostatečné vzdálenosti od nakažené osoby by nemuseli do karantény. Jasno by mělo být do pátku.

Minulý týden přitom premiér hovořil o tom, že kapacity trasování nemohou mít strop.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků