Hlavní obsah

Jak si doma vyrobit antivirotický filtr do roušky. Základem je sůl

Novinky,

Akademický pracovník Stanislav Polzer z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) dal dohromady návod, jak si může každý sám vyrobit filtr do roušky, který bude mít antivirotické účinky. Vycházel z již staršího nápadu kanadského profesora, o kterém informoval odborný časopis Scientific Reports. Docent Polzer své řešení zveřejnil na Facebooku a svěřil se s ním i Novinkám.

Foto: Stanislav Polzer

Netkaná textilie (původně určená pod jahody) po napuštění solným roztokem, která nyní může sloužit jako filtr do roušek.

Článek

„Jelikož je podstatné ochrany stále nedostatek, tak si ji musíme vyrobit sami. Kolegové na Technické univerzitě v Liberci začali vyrábět filtry do roušek s nanovlákny, já z VŠB v Ostravě přikládám návod, jak ochranu před koronavirem též vylepšit. Nejedná se o žádnou ezoteriku, ale o špičkovou vědu z Kanady,” napsal Polzer, který na VŠB-TUO působí na katedře aplikované mechaniky Fakulty strojní.

Šijte roušky s kapsou, filtry budou. Liberecká univerzita urychluje výrobu

Koronavirus

Využít roztok kuchyňské soli

Kanadští autoři zmíněného článku, kteří pracovali na obecně ochranném filtru proti virům, přišli v roce 2017 na to, že když svůj filtr do roušky vymácháme v silném roztoku obyčejné kuchyňské soli, dostaneme výbornou protivirovou ochranu.

Inovativní řešení na eliminaci virů představil na videu rok poté profesor Hyo-Jick Choi z Albertské univerzity v Kanadě. Metoda přeměňuje masky (roušky) doslova na zabijáky virů, napsal tehdy list Edmonton Journal. Stávající roušky a respirátory mohou zachycovat virové kapénky, ale samotný virus je na ochranné masce stále infekční, Choi je proto vylepšil pomocí jednoduché zbraně: soli.

Hyo-Jick Choi ukazuje, že sůl může likvidovat viry.

A právě Choiho „solným“ postupem se Polzer u svého filtru inspiroval. „Filtrace virů je zde cca 40 až 70 procent ještě po 24 hodinách, přičemž na začátku 85 procent. Ale hlavně – ani proniklé viry chřipky nebyly již schopné vyvolat nemoc,“ uvedl. Dodal, že přímo na onom filtru je do pěti minut zabito 99,9 procenta virů a do hodiny všechny.

„Jinými slovy to dramaticky snižuje riziko přenosu sekundární cestou, kdy si sáhnete na kontaminovanou roušku a pak přenesete vir na jiný předmět,“ vysvětlil.

Ochrana navíc podle něj funguje i za vlhka a celý den, takže není třeba roušku každou chvíli měnit za novou. „Což stejně málokdo dělá, protože jich je pořád málo,“ poznamenal.

Brněnská technika přišla s ochrannou polomaskou. Vyrobit si ji můžete na domácí 3D tiskárně

Koronavirus

I proto to může posloužit i jako ochranná vrstva do roušky proti novému viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění Covid-19. „Samozřejmě to nebylo testováno proti aktuálnímu koronaviru, ale je obrovská šance, že to bude fungovat stejně. Princip je fyzikální – vysoký osmotický tlak destabilizuje proteiny. Proto apeluji na všechny, aby si takový filtr vyrobili,“ zdůraznil.

Polzerův postup:

  • Rozpárejte jednorázovou chirurgickou roušku a vyjměte z ní prostřední vrstvu. Kdo nemá, použijte nějakou umělou tkaninu, např. netkanou textilii na zahrádky apod. Návod počítá s filtrem z roušky 15 x 20 cm - pokud bude menší, musí se i úměrně snížit množství roztoku.
  • Připravte si 300 g soli a velkou kuchyňskou lžičku pracího prášku nebo jaru. V článku v Nature Scientific Reports byl použit polysorbát 20, ale ten asi nikdo v poličce nemá. Jde však jen o snížení povrchového napětí vody tak, aby roztok mohl obalit všechna vlákna.
  • Do litrové odměrky nalijte litr horké vody, přidejte prášek a po jeho rozpuštění dosypte sůl. Pořádně promíchejte, aby se sůl rozpustila (ideálně všechna).
  • Namočte onu umělou tkaninu, ze které pak bude filtr, v 25 ml roztoku (5 kávových lžiček dejte na misku nebo na talíř) a na noc odstavte.
  • Na druhý talíř dejte 55 ml roztoku (11 kávových lžiček), dejte do něj druhý den ráno tu samou tkaninu a vložte do trouby na 40 °C, dokud se všechna tekutina neodpaří.
  • Vložte do své textilní roušky s kapsičkou na filtr a máte na celý den ochranu.
  • Večer po příchodu domů celou roušku hoďte do horké vody na 30 minut, pak z ní vyjměte filtr a opět jej napusťte solným roztokem. Litr vám vystačí cca na 14 dní.

„I s tímto filtrem však nesmíte být přestat být opatrní, protože pořád ještě nebude mít vaše rouška vyřešené těsnění a spoustu vzduchu nasáváte kolem ní,“ upozornil. Ostatně stejný problém, byť v menším měřítku, mají i respirátory. Ale na tom už na VŠB-TUO podle Polzera také pracují.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám